همشهری آنلاین-مهدی تهرانی: فرهنگ و هنر در الجزایر به عنوان یک کشور آفریقایی تاثیر شگرفی از فرهنگ فرانسه گرفته‌است.

الجزایر با وجود اینکه کشوری است پهناور و بیش از 2 میلیون و چهارصد هزار کیلومتر مربع وسعت دارد تنها دارای 35 میلیون نفر جمعیت است. این کشور که در شمال آفریقا واقع شده بین سالهای 1830 تا 1962 مستعمره فرانسه بود.

150 سال استعمار فرانسه هنوز هم تاثیر بسیاری بر فرهنگ و هنر این کشور گذاشته است. به نحویکه اگرچه زبان عربی زبان رسمی این کشور است اما زبان فرانسه نیز به وفور در الجزایر تکلم می‌شود.

سینمای الجزایر نیز به نحو غریبی الهام گرفته از سینمای فرانسه است و بسیاری از ساخته‌های سینمایی این کشور به زبان فرانسه بوده و یا اینکه تولید مشترک با این کشور بوده‌اند.

در دهه 60 میلادی ساخت دو اثر تاثیر برانگیز به نام‌های "نبرد الجزیره" محصول 1966 ساخته‌ی جیلوپونته کورو و "زد" محصول 1969 ساخته‌ی "گوستا گاوراس" ؛ سینمای این کشور را به سر زبان‌ها انداختند.

نبرد الجزایر که تولید مشترک ایتالیا و الجزایر بود و در فیلم زبان‌های عربی و فرانسوی مورد استفاده بودند؛ روایتی آتشین از مبارزات چریکی مردم الجزایر بین سالهای 1956 تا 1962 علیه استعمار فرانسه را بیان می‌کرد.

"زد" نیز که تولید مشترک فرانسه و الجزایر بود اگرچه داستانش به طور مستقیم ربطی به استقلال الجزایر نداشت اما روایتی ظلم ستیزانه داشت و در دهه 70 میلادی این ساخته گوستاگاوراس نماد و مرجعی برای تولیدات سینمایی اینچنینی بود.

اما سینما در الجزایر بین سالهای 1920 تا 1922 ظهور پیدا کرد.و البته تاسیس سالنهای سینما به معنای ساخت فیلم بومی توسط هنرمندان این کشور نبود. نیروهای نظامی مقیم الجزایر و همچنین مستشاران صنعتی که همگی فرانسوی بودند برای سرگرمی خود چندین سالن سینما تاسیس کردند و عمده فیلم‌های اکران شده در آنها نیز متعاقب انتظار یا فیلم های تبلیغاتی و یا فیلم‌های فرانسوی بودند.

تا سال 1962 هیچ فیلمی در الجزایر تولید نشد. تا اینکه "محمد لاخدار همینا" در سال 1967 با ساخت فیلم "بادهای آوراس"  اولین فیلم الجزایری را روانه‌ی اکران کرد. بادهای آوراس در همان سال در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و مورد تحسین نیز قرار گرفت.

در دو دهه‌ی اخیر الجزایر با جنگ‌های داخلی و یا ناآرامی سیاسی روبرو بود. همین مهم باعث شد تا سینمای الجزایر نیز روند رو به رشد خود طی دهه 70 را با سقوط فاحشی نظاره‌گر باشد. از سال 2006 به اینسو اما با آرام شدن فضای کشور سینمای الجزایر نیز کم کم به رشد رسیده است.

طبق آمار یونسکو در سال 2009 در حال حاضر فقط 19 سالن سینما در الجزایر موجود است که رقم تاسف بار و حتی شک برانگیزی است. در طی جنگ‌های داخلی عمده‌ی سالن‌های سینما و فضاهای دیگر فرهنگی یا نابود شدند و یا اینکه متروکه ماندند.

تولیدات سالیانه فیلم در الجزایر نیز رسما اعلام نشده اما براساس گمانه زنی‌ها و آثاری که به صورت مشترک با دیگر کشورها به ویژه فرانسه و بلژیک و هلند ساخته شده می توان تخمین زد در این کشور سالیانه 4 فیلم تولید می‌شود. میزان سینماروها نیز حدود 700 هزار نفر در سال است.

از ساخته‌های مهم سالهای اخیر این کشور "دلیس پالوما" ساخته‌ی نادر مونیش محصول 2007 که بودجه شاخص 7 میلیون یورویی نیز داشت و همچنین " عشق شما چگونه شکل می‌گیرد" ساخته‌ی "فاطیما زهره زاموم" محصول 2011 و "زابانا" ساخته ی سعید خلیفه محصول 2012 که نماینده این کشور در اسکار همین سال بود، قابل اشاره‌اند.

 

نبرد الجزایر

شرح عکس: نبرد تانک‌ها و مردم بی‌دفاع ؛معروفترین سکانس فیلم "نبرد الجزایر" ساخته‌ی جیلو پونته کورو محصول 1966

کد خبر 266909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =