همشهری آنلاین: تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به ریاست محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بعد از انجام سومین مرحله از مذاکرات هسته ای به میزبانی کشور اتریش، عازم تهران شد.

محمد جواد ظریف و گروه ۵+۱

به گزارش خبرنگار ایرنا از وین، سومین مرحله از مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 به میزبانی کشور اتریش موسوم به ˈوین 3ˈ طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه 19 و 20 فروردین در مقر سازمان ملل متحد در وین برگزار شد و طرفین طی دو روز مذاکره سخت و فشرده، در خصوص همه موضوعات مهم و قابل طرح و همچنین مواردی که تاکنون در رابطه با آن تبادل نظر نشده بود، بحث و گفت و گو کرده و برای آغاز مرحله تدوین متن مشترک توافق نهایی، آماده شدند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در پایان مذاکرات وین 3 در نشست خبری مشترک با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی، گفت: نماینده عالی اتحادیه اروپایی و من همراه با هیات ها و مدیران سیاسی کشورهای چین، فرانسه، آلمان، روسیه، آمریکا و بریتانیا سومین دور گفت و گوها و تلاش های خود برای یافتن یک تفاهم جامع در مورد موضوع هسته ای ایران همانگونه که در برنامه اقدام مشترک ژنو پیش بینی شده بود را به پایان رساندیم.

ظریف افزود: به دنبال آخرین دور مذاکرات هسته‌ای در ماه گذشته و براساس چارچوبی که در جلسه بهمن ماه داشتیم، ما اکنون مذاکرات و بحث‌های ریزی را در مورد موضوع‌های مختلف یا تمام موضوعاتی که به نحوی در قالب توافق جامع خواهد گنجید انجام داده ایم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه هنوز کار جدی و مفصلی نیاز است تا اختلافاتی که در این زمینه به طور طبیعی وجود دارد، مورد بحث قرار گرفته و کار پیش رود، گفت: ما در این مرحله وارد مرحله بعدی مذاکرات می شویم و تلاش می‌کنیم تا فاصله‌ها را کم کنیم.

ظریف تصریح کرد: ملاقات بعدی ما در 23 اردیبهشت در وین صورت خواهد گرفت. باید در مورد تمامی موضوع ها و مجموعه ای از موضوع های اساسی که باید در قالب توافق جامع قرار گیرد، به تفاهم برسیم.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بعد از پایان نشست دو جانبه با محمد جواد ظریف و جمع بندی مذاکرات دو روزه وین 3، از برگزاری دور بعدی گفت و گو های هسته‌ای در تاریخ 23 اردیبهشت ماه به میزبانی وین خبر داد.

«کاترین اشتون» بعداز ظهر چهارشنبه 20 فروردین در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، از وزیر امور خارجه اتریش و نهاد سازمان ملل در وین برای میزبانی شایسته از گروه های مذاکره کننده هسته‌ای، قدردانی کرد.

او گفت: در این دور از مذاکرات گفت و گو‌های اساسی و تفصیلی داشتیم و تمام مسایلی را که می باید بخشی از توافق جامع باشد، پوشش دادیم. اما هنوز کارهای زیادی در پیش داریم تا اختلافات موجود را حل و فصل کنیم.

اشتون تاکید کرد: هدف از مذاکرات، کاهش اختلافات برای رسیدن به یک توافق کلیدی است و در همین چارچوب ملاقات بعدی ما 13 می ( 23 اردیبهشت ماه) خواهد بود.

کد خبر 255395
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار