همشهری آنلاین: وزیر خارجه ایران تاکید کرد که تهیه پیش‌نویس توافق‌نامه نهایی بین ایران و ۱+۵ دشوارترین بخش مذاکرات است.

دکتر محمدجواد ظریف پس از ضیافت شام با کاترین اشتون گفت: قبل از مذاکرات برنامه‌ریزی می‌کنیم برای چارچوب مذاکره و پیگیری کار و قرار شد در دو روز آینده هیات‌های مذاکراتی ایران و 1+5 موضوعات باقی مانده را بحث کنند و قرار شد از اردیبهشت شروع به تدوین پیش‌نویس کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به وین،‌ او ادامه داد: درباره نحوه ادامه کار بحث‌های خوبی داشتیم و ضرورت رعایت احترام متقابل را مرور کردیم و امیدوارم در دو روز آینده همکاران ما بتوانند درباره موضوعات باقی مانده یک دور بحث کنند.

ظریف تاکید کرد: برخی موضوعات مثل نحوه نظارت هنوز یک دور هم بحث نشده است. در برخی موضوعات نیاز است جزیی‌تر بحث شود. بنابراین سعی داریم در مذاکرات این هفته یک دور همه موضوعات بررسی شوند.

وی تصریح کرد که هنوز پیش‌نویسی برای توافق نهایی وجود ندارد و بعد از مذاکرات این هفته قرار است با هم شروع به نگارش متن کنیم و احتمالا قسمت دشوار کار هم همان جاست. موضوعات داخل پرانتز و اختلافی زیاد خواهد بود که امری طبیعی است. دو طرف همزمان شروع می‌کنند و سعی می‌کنند برداشت‌های‌شان را روی کاغذ بیاورند.

رییس هیات مذاکراتی ایران با 1+5 گفت: مذاکرات امروز ساعت ۹ و نیم آغاز می‌شود.

او با اشاره به قطعنامه ضد حقوق بشری پارلمان اروپا علیه ایران نیز اظهار کرد: روش برخورد با مردم ایران باید براساس احترام و موضع متقابل باشد و بر این مساله در این دیدار تاکید کردم و همه طرف‌های مذاکره ما این مساله را می‌دانند. این مسایل حتما مردم ایران را نسبت به نیات کسانی که از روش‌های غیر احترام‌آمیز استفاده می‌کنند بدبین می‌سازد.

کد خبر 255112

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار