همشهری آنلاین: وزیرامورخارجه ایران گفت: تلاش شبانه روزی ما بازگرداندن صحیح و سالم مرزبانان گروگان گرفته شده به آغوش خانواده‌هایشان است و نه تبلیغات و شعارهایی که دل خوشی ایجاد می‌کند.

zarif

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف روز جمعه در صفحه اجتماعی خود مطلبی با این مضمون منتشر کرده است؛

دوستان سلام

مانندبسیاری ازشما،وضعیت گروگان‌های ایرانی مهمترین نگرانی من و همکارانم بوده و در تمامی لحظات نوروز بار سنگین انتظار خانواده‌های این قهرمانان را احساس کرده‌ام. خانواده و همکاران و بالاتر از همه خداوند بینای شنوا شاهد این اضطراب درونی و افسردگی بیرونی بوده اند که حتی لبخندهای گاه و بیگاه هم نتوانسته پوششی بر آن باشد.

تلاش شبانه روزی ما بازگرداندن صحیح و سالم این عزیزان به آغوش خانواده هایشان است و نه تبلیغات و شعارهایی که دل خوشی ایجاد می‌کند ولی نه تنها کمکی به آزادی این عزیزان نمی‌نماید بلکه چه بسا موضوع را پیچیده‌تر نیز خواهدکرد.به همین دلیل برای جلوگیری ازتبعات احتمالی نگارش نامه به دبیرکل و علنی کردن آن، ساعت‌ها فکر و مشورت شد که خدای ناکرده تأثیر سوئی بر رهایی عزیزانمان نداشته باشد.درموردسایراقدامات ومذاکرات جدی که از تماس تلفنی 50 دقیقه‌ای رییس جمهور با نخست وزیر پاکستان گرفته تا تماس‌های مکرر من و همکارانم در وزارت امور خارجه و تلاش‌های شبانه روزی همکاران در سایر دستگاه‌ها را در برمی‌گیرد، چنین ملاحظاتی به مراتب جدی تر و حساس تر است.به دلیل همین اقدامات وداده‌ها و ملاحظات ناشی از این تلاش‌هاست که همه مقامات مسئول از اظهارنظرهای جزئی و ریز خودداری کرده‌اند.

زمانی که به لطف خدا و با دعای مردم در بازگرداندن این عزیزان موفق شویم، من به سهم خود همه اتهامات، نقدها و حتی توهین ها را بجان می خرم. به دوستانی که به بنده به بهانه‌های مختلف از نحوه لبخند زدن تا وضعیت ظاهری خرده می‌گیرند هم صمیمانه عرض می‌کنم که برای خدمت به این آب و خاک و این مردم خوب بسیاری جان خود را فدا کرده‌اند، آبرو و ... همچون منی در برابر آن جانفشانی‌ها متاعی کم ارزش است.البته می دانم که بسیاری از این نقدهای تند و حتی توهین ها به دلیل احساست پاکی است که جریحه دار شده و به قول حضرت مولانا در داستان معروف موسی و شبان:

موسیا آداب دانان دیگرند

سوخته جان و روانان دیگرند

عاشقان را هر نفس سوزیدنیست

بر ده ویران خراج و عشر نیست

گر خطا گوید ورا خاطی مگو

گر بود پر خون شهید او را مشو

خون شهیدان را ز آب اولی ترست

این خطا را صد صواب اولی ترست

در درون کعبه رسم قبله نیست

چه غم از غواص را پاچیله نیست

تو ز سرمستان قلاوزی مجو

جامه چاکان را چه فرمایی رفو

ملت عشق از همه دینها جداست

عاشقان را ملت و مذهب خداست

لعل را گر مهر نبود باک نیست

عشق در دریای غم غمناک نیست

البته برخی اوقات احساسات باعث می‌شود که واقعیات تاریخی نادیده گرفته شوند.بدون هیچگونه مستندی ادعا می‌شود که مثلا فلان قدرت در شرایط مشابه چنین و چنان می‌کرد و فراموش می‌شود که ده‌ها شهروند کشورهای بزرگ غربی توسط گروه های مشابه افراطی در افغانستان و سوریه و پاکستان به قتل رسیده‌اند و بسیاری نیز گروگان بوده و هستند. سایر دولت‌ها هم همچون ماناگزیرندباصبروتحمل وبدون سروصداوتبلیغات برای آزادی شهروندان شان تلاش کنند، چون بهترین راهکار همین است.

به هرحال امیدوارم که هرچه زودتر با بازگشت همه این عزیزان به خانواده‌هایشان شیرینی واقعی نوروز به کام همه بازگردد. خدانگهدار شما

پنج سرباز مرزبانی ایران روز 17بهمن ماه سال گذشته در منطقه جکیگور استان سیستان و بلوچستان توسط گروهک‌های تروریستی ربوده شدند.

کد خبر 254090

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار