همشهری‌آنلاین: ناشران ۱۱ کشور جهان در حاشیه‌ پنجاه و یکمین دوره نمایشگاه کتاب بلونیا ایتالیا برای خرید حق انتشار کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با نمایندگان کانون به مذاکره پرداختند.

بلونیا

به گزارش روابط عمومی کانون، در این نمایشگاه و طی روزهای 4 تا 7 فروردین 1393 مذاکره‌های فشرده و مثبتی از سوی نماینده کانون با ناشرانی از 11 کشور جهان شامل چین، آمریکا، کلمبیا، ترکیه، پاکستان، فرانسه، انگلیس، امارات، ژاپن، ایتالیا و کره برای خرید و فروش حق نشر آثار کانون و برخی از این کشورها صورت گرفت.

در این میان کتاب‌های بسیاری از ناشران فرانسه و انگلیس در این نمایشگاه نیز توسط نماینده کانون مورد بررسی قرار گرفت و تعدادی از آن‌ها جهت چاپ در کانون انتخاب شد.
بر همین اساس از میان کتاب‌های کانون که بسیار مورد توجه ناشران خارجی قرار گرفت می‌توان از کتاب‌هایی هم‌چون «قرمزی»، «ماهی سیاه کوچولو»، «تو نوک طلا نیستی»، «قدم یازدهم»، «ماه بود و روباه»، «مجموعه‌ کتاب‌های شاهنامه»، کتاب‌های دوزبانه و «ارنگ ارنگ بگو چه رنگ» نام برد.
همچنین مذاکراتی برای فروش حق نشر کتاب‌های کانون با هدف تولید کتاب‌های الکترونیک با ناشرانی از کشورهای کره جنوبی و امارات انجام شد.
به گفته ی سعیده ارگانی کارشناس مسوول بخش کتاب امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پنجاه و یکمین دوره نمایشگاه کتاب بلونیا امسال در ایام عید نوروز در حالی برگزار شد که کانون همچون سال‌های گذشته با در اختیار داشتن غرفه‌ای، بیش از 200 عنوان کتاب از جمله 40 عنوان کتاب تازه منتشر شده خود در طول سال 92 را در معرض دید ناشران و بازدیدکنندگان شرکت‌کننده در این نمایشگاه قرار داد.

نمایشگاه کتاب امسال با بیش از 30هزار بازدید کننده طی روزهای 4 تا 7 فروردین 93 در شهر بلونیا کشور ایتالیا و با حضور 1200 ناشر - که 90 درصد آن را ناشران 74 کشور جهان تشکیل می‌دادند - برگزار شد.
برزیل میهمان ویژه نمایشگاه امسال نیز با بیش از 55 تصویرگر برجسته خود حضوری چشمگیر داشت و در مراسم گشایش نمایشگاه، وزیر فرهنگ این کشور گزارشی از روند نشر این کشور ارایه داد.
در طول ایام این نمایشگاه برندگان چندین جایزه مطرح جهانی در زمینه ادبیات کودکان اعلام شد که از آن جمله می‌توان به اعلام برنده جایزه هانس کریستین اندرسن اشاره کرد. این جایزه که توسط موسسه IBBY اهدا می‌شود در سال 2014 به «راجر ملو» تصویرگر برزیلی و «ناهوکو یوهاشی» نویسنده ژاپنی تعلق گرفت.
جایزه بزرگترین ناشر کودک که برای دومین سال متوالی به ناشران برگزیده هریک از پنج منطقه جهان شامل اروپا، آفریقا، آسیا، اقیانوسیه، مرکز و جنوب آمریکا و شمال آمریکا توسط نمایشگاه کتاب بلونیا و انجمن ناشران ایتالیا اهدا می‌شود امسال در آسیا به «انتشارات Grimm Press» از کشور تایوان اختصاص یافت.

جایزه سال 2014 آستریدلینگرن نیز به «باربرو لینگرن»، نویسنده سوئدی تعلق گرفت. کاندیدای کانون برای این مسابقه در بخش نویسندگی «احمدرضا احمدی» و در بخش تصویرگری «علیرضا گلدوزیان» بود.

کد خبر 255088
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار