همشهری آنلاین: رهبران هفت کشور صنعتی به دلیل بحران جاری در اوکراین و وضعیت شبه جزیره کریمه روسیه را از گروه هشت کشور صنعتی جهان کنار گذاشته‌اند.

به گزارش پرس تی وی، کاخ سفید روز دوشنبه (۴ فروردین، ۲۴ مارس) در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حقوق بین الملل تصاحب مالیکت بخشی یا کل خاک یک کشور را از طریق اجبار یا زور ممنوع می‌داند. اقدام به چنین کاری نقض اصولی است که نظام بین الملل بر پایه آن بنا شده است. ما همه‌پرسی غیرقانونی در کریمه که مغایر با قانون اساسی اوکراین برگزار شد را محکوم می‌کنیم.»

در این بیانیه آمده است: «ما همچنین تلاش غیرقانونی روسیه برای الحاق کریمه که مغایر با حقوق بین الملل و تعهدات بین المللی ویژه است را به شدت محکوم می‌کنیم.»

رهبران کشورهای امریکا٬ انگلیس٬ ژاپن٬ فرانسه٬ ایتالیا و کانادا که روز دوشنبه 93/01/04 به درخواست رئیس جمهوری امریکا در حاشیه نشست امنیت هسته‌ای در لاهه با یکدیگر دیدار کردند٬ تصمیم گرفتند تا در اجلاس گروه هشت که شامل روسیه نیز می‌شود، شرکت نکنند. این نشست قرار بود در شهر سوچی روسیه برگزار شود.

در واکنش به این تصمیم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری گفت: «گروه هشت یک سازمان غیررسمی است و کسی برای حضور در آن کارت عضویت دریافت نکرده است و هیچ کشوری را نیز نمی‌توان از این گروه بیرون انداخت.»

وی افزود که اگر شرکای غربی این گروه بر این باورند که گروه هشت به اهداف خود رسیده است و دیگر نیازی به وجود آن کشور نیست٬ روسیه اصراری بر زنده نگه‌داشتن این گروه ندارد.

در همین حال، اعضای گروه هفت تهدید کرده‌اند اگر روسیه نتواند از شدت تنش‌ها در اوکراین بکاهد٬ تحریم‌ها علیه مسکو را افزایش خواهند داد.

اعضای گروه هفت همچنین روز دوشنبه پس از دیدار در حاشیه نشست امنیت هسته‌ای لاهه و گفت‌وگو درباره بحران اوکراین و وضعیت کریمه٬ در بیانیه‌ای آمادگی خود را برای افزایش تحریم‌ها علیه مسکو اعلام کردند. آن‌ها از روسیه خواستند بی‌درنگ از شدت تنش‌ها در اوکراین بکاهد.

همچنین، هفت کشور صنعتی تصمیم گرفته‌اند به جای شرکت در نشست سران گروه هشت در ماه ژوئن در شهر سوچی روسیه٬ نشست سران گروه هفت را در بلژیک برگزار کنند.

گروه هفت در سال ۱۹۹۸ با پذیرش روسیه به عنوان عضو جدید به گروه هشت تغییر نام داد.

کد خبر 253906
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز