چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: به گفته محققان عنصر فعال در سرکه به نام اسید استیک، به طور موثر می‌تواند سبب از بین رفتن باکتری‌های بسیار مقاوم نظیر باکتری سل شود.

سرکه باکتری سل را از بین می‌برد

به گزارش ایرنا، نتایج تحقیقات یک گروه بین‌المللی محققان از کشورهای آمریکا، ونزوئلا و فرانسه نشان می‌دهد اسید استیک که یک ضدعفونی‌کننده ارزان و غیرسمی است و عنصر فعال در سرکه است، می‌تواند باکتری بیماری سل (TB) را که در برابر دارو بسیار مقاوم است، از بین ببرد.

به گفته محققان برخی از باکتری‌ها در محیط شایع‌تر از دیگر باکتری‌ها هستند. آنها حتی در آب لوله‌کشی نیز یافت می‌شوند. این باکتری‌ها به طور معمول در برابر مواد ضدعفونی‌کننده بسیار مقاوم هستند و اگر وارد محیط‌های جراحی شوند می‌توانند عفونت‌های جدی به همراه داشته باشند.

در این مطالعه محققان غلظت محدود و زمان در معرض قرار گرفتن باکتری‌ها را که منجر به کشته شدن آنها می‌شود، مورد مطالعه قرار دادند.

نتایج نشان داد که قرار گرفتن باکتری در معرض محلول اسید استیک 6 درصد به مدت 30 دقیقه می‌تواند باکتری سل را که تقریبا نسبت به همه آنتی بیوتیک‌ها مقاوم است، از بین ببرد.

به گفته محققان اسید استیک 6 درصد که فقط کمی غلیظ‌تر از سرکه معمولی است، می‌تواند تعداد 100 میلیون از این باکتری را به تعداد محدود و غیر قابل تشخیص کاهش دهد.

شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه American Society for Microbiology به چاپ رسیده است.

کد خبر 251138
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز