همشهری آنلاین: محققان ابزاری ساخته‌اند که با متصل کردن آن به گوشی‌های موبایل می‌توان بیماری سل را تشخیص داد.

به گزارش بی‌بی‌سی، این دستگاه که CellScope نام دارد در حقیقت یک میکروسکوپ فلورسانسی است که می‌تواند اثرات بیماری‌ها را شناسایی کند و دارای تجهزات نوری میکروسکوپ و ابزاری برای فلورسانس ساختن آن است.

امید می‌رود که استفاده از این دستگاه در کشورهای درحال توسعه که یافتن گوشی موبایل راحت‌تر از یافتن مراکز درمانی مجهز است، رایج شود.

خاصیت فلورسانس مربوط به دسته‌ای از مواد است که نور محیط را دریافت و برای مدتی نور با طول موجی متفاوت گسیل می‌کنند.

به این ترتیب می‌توان با استفاده از نشانه‌گذاری ملکول‌ها با مواد فلورسانس، باکتری‌های بیماری سل را شناسایی کرد.

با استفاده از میکروسکوپ‌های فلورسانس هم می‌توان ملکول‌های مربوط به این بیماری را شناسایی کرد. البته این میکروسکوپ‌ها بسیار بزرگ و گران قیمت هستند.

ابتکار سازندگان این دستگاه در ترکیب میکروسکوپ فلورسانس با موبایل و قابل دسترس ساختن آن است.

دیوید برسلار از دانشگاه برکلی که رهبری تیم تحقیقاتی این دستگاه را بر عهده دارد می‌گوید: "تیم‌های دیگری بر روی ساخت چنین ابزاری کار کرده‌اند ولی ابتکار ما ترکیب آن با موبایل به جای ساخت یک میکروسکوپ مجزا است."

CellScope از یک گوشی موبایل نوکیا با دوربین 3.2 مگاپیکسلی و ابزاری برای نگاه‌ داشتن نمونه خون جلوی لنز موبایل تشکیل شده‌است و از یک دیود ارزان و ساده و یک فیلتر نوری برای تجزیه نور فلورسانس گسیلی از ملکول‌ها استفاده می‌کند.

از طرفی سازندگان این دستگاه با برداشتن فیلتر نوری آن موفق به شناسایی انگل مالاریا و سلول‌های تغییر شکل یافته بیماری کم‌خونی داسی شکل شدند.

به عقیده دیوید برسلار، این دستگاه در عین حال هم از قابلیت پردازش و هم از قابلیت‌های ارتباطی تلفن‌ همراه استفاده می‌کند.

از قابلیت پردازش موبایل می‌توان برای آنالیز تصاویر و از ارتباط بی‌سیم آن برای ارسال تصاویر به پزشک و مراکز درمانی استفاده کرد.

کد خبر 85986

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار