همشهری آنلاین: پژوهشگران با بررسی DNA یک انسان ۷ هزار ساله از ویژگی‌های چهره انسان‌های اروپایی و آفریقایی پرده برداشتند و چهره انسان‌های اولیه اروپا مشخص شد: چشمان آبی و پوست تیره

جدیدترین بررسی‌ها از مرد ۷ هزار ساله

به گزارش مهر، آن‌ها دریافتند این مرد غارنشین با وجود داشتن چشم‌های آبی، موهای تیره داشته؛ این به آن معناست که او شواهدی از تکامل ژنتیکی انسان را در خود داشته است.

بقایای بدن این مرد غارنشین در ارتفاعات پنج هزار پایی کوهستانی در شمال غرب اسپانیا در سال 2006 یافت شد.

کارشناسان از یافتن این شکارچی باستان هیجان‌زده شده و آن را "لابرانا 1 "نامیدند - اسمی که ترکیبی از ژن‌های آفریقایی و اروپایی است.

نتایج به دست آمده از تحلیل DNA یکی از دندان‌های این مرد غارنشین، حاکی از آن است که وی دارای موهای تیره (احتمالا مشکی)، پوست تیره و چشم‌های آبی پررنگ بوده است.

این ترکیب از ویژگی‌های اروپایی و آفریقایی نشان می‌دهد که دگرگونی نژادی انسان‌های مدرن تا مدت‌ها پس از آن که آفریقا را ترک کردند ادامه داشته و با تغییر در رنگ چشم‌ها شکل گرفته که البته پیش از روشن شدن رنگ پوست آن‌ها روی داده است.

پروفسور چارلز لانوزا - فاکس، مجری این تحقیقات از موسسه زیست‌شناسی تکاملی در بارسلون اسپانیا می‌گوید: بزرگ‌ترین شگفتی این کشف آن بود که این فرد نسخه‌های آفریقایی را در ژن‌های خود داشته که رنگدانه‌های روشن را در اروپایی‌های امروزی تعیین می‌کرده است. شگفتی بیشتر این کشف این بود که وی دارای تغییرات ژنتیکی بوده که چشم‌های آبی را برای او به ارمغان آورده است.

مرد ۷ هزار ساله

لابرانا 1 نشان‌دهنده شباهت‌های ژنتیکی به اهالی کشورهای اسکاندیناوی است و همچنین مشابهت‌هایی را با مردمانی که بیش از 20 هزار سال پیش در سیبری زندگی می‌کردند، دارد.

یکی از دو اسکلت مرد به خوبی حفظ شده و به دست آمده از سیستم غار لا برانا - آرینترو در نزدیکی لئون است.

این دانشمندان بر روی DNA لابرانا 1 تمرکز کردند چرا که در وضعیت بهتری بود. آنها امیدوارند ژنوم مرد غارنشین دیگر موسوم به لابرانا 2 را نیز مشخص کنند.

کد خبر 247361

برچسب‌ها