همشهری آنلاین: رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در نشست خبری پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد. سپ بلاتر در نشست خبری که در هتل آزادی برگزار شد به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. این نشست خبری از ساعت ۱۳:۳۵ و با تاخیر آغاز شد.

سب بلاتر

به گزارش خبرگزاری فارس، گزارش این نشست را در زیر می‌خوانید: خانم ها و آقایان بسیار خرسندم در پایان سفر دو روزه در خدمت شما هستم. از تمام اعضای هیئت فیفا در این سفر تشکر می‌کنم سمت راست من شیخ سلمان و خانم مویاداد از استرلیا هستند، سفر کوتاه بود اما نتیجه خوبی داشت دیروز به دیدار روحانی رفتیم و پس از آن در همایش علم و فوتبال حاضر شدیم. با تغییر برنامه امروز با خانم ابتکار دیدار داشتیم و بعد از آن به دیدار موزه تنوع زیستی رفتم.

امروز افتتاحیه فستیوال پایه را داشتیم و بعد از آْن با دکتر لاریجانی دیدار کردیم و در مورد اهمیت فوتبال حرف زدیم و برای صعود تیم ملی ایران به جام جهانی به او تبریک گفتم.خواهش می کنم به خاطر کمبود وقت هر خبرنگار فقط یک سوال را بپرسد و از دادن سوال شخصی بپرهیزید.

اولین سؤال در خصوص توسعه فوتبال در آسیا و اینکه فیفا چه برنامه‌ای برای این موضوع دارد بود که بلاتر در این خصوص گفت: با نظر شما مبنی بر اینکه فوتبال آسیا نسبت به سایر قاره‌ها عقب است موافق نیستم با این حال بهتر است در این خصوص شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا صحبت کنم.

شیخ سلمان در این مورد گفت: آسیا بزرگترین قاره جهان است و برای توسعه فوتبال در این قاره باید کار را از تک تک فدراسیون‌های عضو آغاز کرد. بر همین اساس ای‌اف‌سی برنامه جدیدی برای مسابقات دارد و باید این نگاه جدید از خود فدراسیون‌ها آغاز شود.

وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید کره جنوبی در جام جهانی 2002 به نیمه نهایی رسید و ژاپن قهرمان فوتبال زنان جوان محسوب می‌شود که این نشان می‌دهد فوتبال در آسیا توسعه خوبی داشته است با این حال ما سعی می‌کنیم با استفاده از متخصصان نسبت به این امر رویکرد بهتری ارائه کنیم.

بلاتر در مورد اینکه ایران هیچ نماینده‌ای در فیفا ندارد و علی دایی که تنها کرسی ایران را در کمیته جوانان داشت، حالا دیگر در این سمت حضور ندارد و چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا کرسی‌های بیشتری بگیریم، گفت: در حال حاضر یک نماینده از فوتبال ایران در کمیته‌های فیفا داریم. علی کفاشیان عضو کمیته فوتسال فدراسیون جهانی است. علت نبودن علی دایی در کمیته جوانان این است که در پایان هر سال هیئت رئیسه فیفا تشکیل جلسه می‌دهد و هرکجا که لازم باشد اصلاحات و تغییراتی صورت می‌گیرد. پس از این سفر به ایران مطمئناً در آینده می‌توانیم نمایندگان دیگری در کمیته‌های فیفا داشته باشیم.

بلاتر در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه مردم ایران او را یک شخص قدرتمند در ورزش می‌شناسند و پس از تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا پول فدراسیون ایران بلوکه شد چه اقدامی برای این کار انجام خواهد داد که این پول به ایران بازگردد تأکید کرد: این مشکل متأسفانه مدتی است که پیش آمده و این مسئله توسط قدرتمندان سیاسی تحمیل شده است نه فقط آمریکا بلکه سایر سیاستمداران. ما نمی‌توانیم تصمیمات سیاسی را تغییر دهیم راه حلی برای برون رفت این موضوع باید پیدا کنیم.

بلاتر ادامه داد: در آخرین نشستی هم که برگزار کردیم مجمع seco در سوئیس برگزیده شده تا به این مشکل رسیدگی کند این حق مسلم است که امیدواریم هر چه زودتر این مسئله برطرف شود نمی‌گویم فردا و یا پس فردا این موضوع حل می‌شود اما تلاش می‌کنیم تا مجمع بعدی فیفا این مسئله حل شود.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در مورد پیشنهاد انتقال مرکز توسعه فوتبال آسیا به تهران گفت: موضوعی که به آن اشاره کردید را از آن آگاه هستیم اما هنوز در این خصوص درخواست رسمی از سوی کشور شما به فیفا ارائه نشده است. با این حال امکان تأسیس دفتر منطقه‌ای در این خصوص در ایران مانند سایر کشورهایی که این کار را در آنها انجام داده‌ایم، وجود دارد.

وی ادامه داد: البته پیش از اینکه بخواهد این اتفاق بیفتد قصد داریم توانایی چنین دفترهای منطقه‌ای را مورد سنجش قرار داده و آگاه شویم که تا چه اندازه می‌توانند در توسعه فوتبال در آن مناطق اثربخش باشد.

رئیس فدراسیون جهانی در پاسخ به این سؤال که پوشش اسلامی بانوان مورد تأیید او قرار گرفته است و چه زمانی این مسئله در اساسنامه فیفا ثبت می‌شود خاطرنشان کرد: مسئله‌ای که به آن اشاره می‌کنید باید در برد بین‌المللی فوتبال تصویب شود و باید دید این موضوع را برد فوتبال چگونه حل و فصل می‌کنند و جلسه بعدی برد 28 فوریه برگزار می‌شود که در مورد حجاب نیز صحبت خواهد شد دوست دارم بگویم توسعه فوتبال زنان محدود به داشتن حجاب نمی‌شود از این منظر فیفا تأییدیه خود را در مورد حجاب انجام داده که بانوان کشورهای اسلامی بتوانند به فوتبال بپردازند و این نشان از احترام فیفا به فرهنگ‌ کشورها دارد.

در بخش محدودی از عربستان، شمال آفریقا، مصر و الجزیره نیز این مسئله وجود دارد چیزی که من می‌گویم و آن را در جلسه با معصومه ابتکار نیز بیان کردم این است که باید با وضع قوانین جدید که متناسب با فرهنگ هر کشور است شرایط را برای حضور خانم‌ها در ورزشگاه نیز فراهم کنیم.

با علی لاریجانی در این مورد صحبت کردم و او قول داد که این مسئله را به مجلس ببرد. بنده مدافع فوتبال زنان و توسعه آن در کشورهای اسلامی هستم ما از این موضوع حمایت می‌کنیم و نمی‌توانیم قوانین داخلی هر کشور را عوض کنیم بلکه فیفا تنها پیشنهاد خود را ارائه می‌کند.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در مورد اینکه نظرش درباره صعود تیم ملی ایران به رقابت‌های جام جهانی 2014 چیست، و چه شانسی را برای ایران در این رقابت‌ها قائل است، گفت: این بار اول نیست که تیم ملی ایران راهی جام جهانی می‌شود به خاطر دارم که ایران در رقابت‌های سال 1978 آرژانتین و همچنین 1998 فرانسه راهی جام جهانی شده بود و در آن دوره بازی معروف و به یاد ماندنی مقابل آمریکا در لیون انجام داد که به برد ایران منتهی شد.

وی ادامه داد: ایران در زمینه فوتبال پیشرفت زیادی انجام داده است، صعود ایران از مرحله گروهی مخصوصاً با آن تیم‌هایی که در گروهش حضور داشتند کار راحتی نبود اگرچه از تلاش کی‌روش به عنوان سرمربی باید یاد کنیم اما پیشرفت و رشد ایران در فوتبال زیاد بوده و تلاش زیادی در این زمینه انجام داده است.

بلاتر تصریح کرد: با این صعود شما می‌توانید سفرای خود را که نماینده 80 میلیون ایرانی هستند به برزیل بفرستید. من همانطور که برای همه تیم‌ها آرزوی موفقیت می‌کنم برای ایران هم چنین موضوعی را آرزو می‌کنم و امیدوارم به دور دوم صعود کند.

سپ بلاتر در مورد اینکه آیا در آینده امکان افزایش تعداد سهمیه‌های آسیا و آفریقا برای جام جهانی وجود دارد یا خیر گفت: در حال حاضر جام جهانی با حضور 32 تیم برگزار می‌شود و افزایش تعداد تیم‌ها قطعاً کیفیت جام جهانی را پایین خواهد آورد و از ارزش آن کم می‌کند.

وی ادامه داد: این موضوع را مطرح کردم تا به منظورم برای توزیع بهتر سهمیه بین قاره‌های مختلف برسم. در حال حاضر 13 کشور از اروپا و 6 کشور از آفریقای جنوبی در جام جهانی حضور دارد و وقتی که 19 سهمیه به دو قاره اختصاص پیدا می‌کند، کار برای قاره‌های دیگر مشکل می‌شود و باید با یک دموکراسی بهتر در این خصوص در آینده به یک توزیع عادلانه سهمیه رسید.

رئیس فیفا تأکید کرد: اجازه دهید جام جهانی 2014 به پایان برسد و نتایج مشخص شود و پس از آن در آرامش در این مورد تصمیم‌گیری لازم را انجام دهیم و شاید برای جام جهانی بعد از 40 تیم یا 64 تیم و یا 128 تیم مثل یک گرند اسلم تنیس بهره ببریم.

وی در پاسخ به این سؤال که در حمایت از بانوان با کمیته IOC که صحبت می‌کنیم آنها هم می‌گویند برخی قوانین مشکل‌ساز است آیا شما در فیفا تلاشی برای تلطیف کردن قوانین برای بانوان مسلمان دارید؟ گفت: دقیقاً منظور شما کدام قوانین است.

همان خبرنگار اعلام کرد منظورش به طور مثال بحث روسری است که مسئولان فیفا می‌گویند این مسئله برای گردن خطرناک است که بلاتر در جواب اظهار داشت: همانطور که گفتم مسئله روسری و حجاب در جلسه 28 فوریه برد فیفا مطرح خواهد شد. بحثی در مورد محدودیت‌ها نداریم و باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد در مورد IOC نیز باید بگویم قوانین ما کاملاً مستقل است و با آنها کاری نداریم حتی مسابقات المپیک که کاملاً زیر نظر IOC برگزار می‌شود ما در قوانین فوتبال این رقابت‌ها کاملا مستقل هستیم در جلسه امروز با معصومه ابتکار اعلام کردم فیفا نظرش این است که فوتبال باید کاملاً مستقل باشد اما فرهنگ کشورها را در نظر می‌گیرد.

در ادامه کنفرانس مطبوعاتی بلاتر، خبرنگاری با انتقاد از رئیس فدراسیون جهانی فوتبال مبنی بر اینکه اقتدار لازم را برای مبارزه با ناپاکی‌ها ندارد از رئیس فدراسیون جهانی فوتبال پرسید چه برنامه‌ای برای مبارزه با ناپاکی‌ها و اتفاقاتی که در فوتبال رخ می‌دهد دارید؟ همچنین چه برنامه‌ای برای مبارزه با مطرح کردن نام‌های جعلی که در لیگ امارات رخ داده و مشکلاتی که در کشور بحرین به وجود آمد و همچنین برنامه هایی که برای مبارزه با تبانی در نظر گرفته‌اید دارید؟

این سؤال با واکنش مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال روبه‌رو شد و او اعلام کرد که فقط قرار شده که در مورد مسائل فوتبالی از بلاتر سوال شود. در ادامه تنها قسمتی از صحبت‌های سؤال شونده ترجمه شد مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای مبارزه با تبانی در نظر دارید که بلاتر در جواب گفت: در مورد ناپاکی‌ها و آلودگی‌هایی که در فوتبال مطرح کردید باید بگویم این مشکل تهدیدی است که در کل ورزش وجود دارد اما متأسفانه چون این موضوع از فوتبال شروع شد و منشأ گرفت بیشتر مورد توجه این رشته قرار گرفته است شاید باور نکنید که این مسئله به چه شکلی در فدراسیون‌های دیگر نیز وجود دارد در تنیس و کریکت شاهد این موضوع بودیم.

وی افزود: در جلسه اخیر که با IOC برگزار کردیم قرار شد کارگروهی تشکیل شود تا فعالیت‌های این موضوع را پیگیری کند همچنین به این نتیجه رسیدیم که باید حمایت‌های دولت، پلیس و مقام‌های امنیتی برای ریشه‌کن کردن این موضوع وجود داشته باشد اما آنچه که نیاز است نظم و احترامی است که هر بازیکن، مربی و ورزشکار باید داشته باشد و به برخی پیشنهادات القا نشود چرا که در این صورت کل خانواده آن رشته را مورد خطر قرار خواهد داد.

کد خبر 237965
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز