سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: غرفه رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران که در مراسم افتتاحیه سفیر، رایزن فرهنگی و وابسته نظامی کشورمان حضور داشتند در پنجاه و هشتمین نمایشگاه کتاب بلگراد، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را با کتاب، صنایع دستی، بروشورهای فرهنگی، نقشه و فیلم به نمایش گذاشته است.

تاریخ ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین، غرفه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد با حضور مجید فهیم پور؛ سفیر ایران در صربستان و محمود شالویی؛ رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان گشایش یافت.

پنجاه و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد با حضور ناشران جهان و ایران با شعار فرهنگی فضای آزادی در محل دایمی نمایشگاه بین المللی پایتخت صربستان آغاز به کار کرده است.

نمایشگاه کتاب بلگراد که پس از نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگترین نمایشگاه کتاب در اروپا محسوب می‌شود با بیش از 4900 ناشر و موسسه انتشاراتی داخلی و خارجی با بیش از هزار عنوان کتاب جدید در مساحتی حدود 27 هزار مترمربع برگزار شده است.

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد، تنها نهاد فرهنگی خارجی در صربستان است که فعالیت های انتشاراتی به زبان صربی دارد و فصلنامه نور به زبان صربی که از سال 1991 منتشر می‌شود، از آن جمله است.

این رایزنی در طول 22 سال گذشته بیش از 60 عنوان کتاب از زبان فارسی به صربی ترجمه کرده و هم اکنون چند عنوان کتاب مرجع در حال ترجمه و چاپ دارد.

کتاب نفیس نهج البلاغه به زبان صربی که از آحرین کتب ترجمه شده در رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد به شمار می‌رود، در تاریخ 16 مهرماه امسال با حضور علی لاریجانی؛ رییس مجلس شورای اسلامی، جمعی از نمایندگان مجلس، حسن قشقاوی معاون وزیر امور خارجه، مجید فهیم پور سفیر و محمود شالویی رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان رونمایی شد.

این نمایشگاه، امسال نیز همانند سال های گذشته به بهترین ناشر، مؤلف، زیباترین کتاب، بهترین کتاب کودکان و به بهترین غرفه کتاب در پایان کار نمایشگاه، جوایزی را اهدا می‌کند.

در نمایشگاه امسال کتاب بلگراد که تا پنجم آبان ماه ادامه دارد، افزون بر ناشرانی از کشورهای لهستان به عنوان کشور میهمان و صربستان به عنوان میزبان، ناشرانی از کشورهای انگلیس، فرانسه، هلند، آلمان، اتریش، اسپانیا، ژاپن، چین، روسیه، بلاروس، ایران، برزیل، آنگولا، کرواسی، بلغارستان، بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو، مقدونیه، هند و لهستان حضور دارند.

کد خبر 235994
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی