همشهری آنلاین: آمریکا و آلمان بر سر گنجاندن پیشنهادهای مربوط به حفاظت از جو زمین در دستور کار و بیانیه پایانی نشست آتی سران گروه 8به توافق نرسیده‌اند.

به گزارش دویچه وله ،واشنگتن مخالف پیشنهادهای الزام‌آور در زمینه کاهش گازهای گلخانه‌ای، ممانعت از گرم‌شدن هوای زمین و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر است.

در نشست رهبران گروه ۸ که روزهای ۶ تا ۸ ژوئن در آلمان برگزار می‌شود یکی از مباحث اصلی، نحوه‌ی تشدید اقدامات برای بهبود وضعیت جو زمین است.

بر سر این موضوع اما، ظاهراَ میان شرکت‌کنندگان اجلاس اختلاف‌نظر‌های جدی وجود دارد. به ویژه موضع منفی دولت آمریکا نسبت به پیش‌نویس بیانیه مشترکی که دولت آلمان تدوین کرده پیشاپیش به یکی از موضوعات چالش‌برانگیز بدل شده است.

بنا به گزارش رسانه‌های آلمان، به رغم اقدام دولت این کشور در حذف برخی از بندهای پیش‌نویس و خفیف‌سازی و دوپهلو‌کردن برخی از فرمول‌بندی‌های آن، آمریکا کماکان موضع مخالف خود را نسبت به آن حفظ کرده است.

براساس خبر روزنامه آلمانی زود دویچه سایتونگ، در سندی که دولت آمریکا به پیش‌نویس نهایی قطعنامه اجلاس گروه ۸ ضمیمه کرده، پیشنهادهای مربوط به حفاظت از جو زمین غیرقابل قبول و ناسازگار با مواضع جرج دبلیو بوش توصیف شده‌اند.

روزنامه یادشده همچنین از تلاش نمایندگان آمریکا در تدوین پیش‌نویس‌‌‌، برای حذف همه آماج‌های حفظ جو زمین از این سند و تأکید صرف آنها بر کاربرد فن‌آوری‌های دمساز با حفظ محیط زیست خبر داده است.

۲۵ درصد گازهای گلخانه‌ای که عمده‌ترین عامل تخریب جو زمین به شمار می‌روند در ایالات متحده تولید می‌‌شود. این کشور کماکان پیوستن به پیمان کیوتو را با این ا ستدلال که به ضرر تولیدات و فعالیت‌های اقتصادی آن هستند رد می‌کند.

 در آوریل گذشته، آمریکا در مورد نحوه بهسازی جو زمین طرحی را برای ارائه به اجلاس گروه ۸ پیش‌ نهاد که دولت آلمان در واکنش به آن، برخی از مفاد طرح خود را حذف نمود تا رضایت دولت واشنگتن تأمین شود. تلاش برای محدود نگه‌داشتن افزایش گرمای زمین تا دو درجه تا پایان قران حاضر، کاهش ۵۰ درصدی پخش و نشر دی اکسید کربن در هوا تا سال ۲۰۵۰ و توسعه و گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله موارد حذف‌شده از طرح دولت آلمان هستند.

در مجموع به نظر می‌رسد که تلاش دولت آلمان برای متقاعدکردن ایالات متحده به توافق بر سر یک سند نسبتاَ موثر و کارآ جهت حفاظت از جو زمین موفقیتی به همراه نداشته است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در سخنرانی روز پنجشنبه ( ۲۴ مه) در برابر نمایندگان مجلس، با اشاره به موضع منفی ایالات متحده، آشکارا نسبت به موفقیت اجلاس گروه ۸ در زمینه حفاظت از جو زمین ابراز بدبینی کرد.

 در واکنش به مذاکرات غیرموفق برلین  و واشنگتن  بر سر سند حفظ جو زمین، گروه‌های هوادار محیط زیست و  احزاب مخالف دولت آلمان ، کوتاه آمدن این دولت در برابر مواضع آمریکا را به باد انتقاد گرفته‌اند. سازمان صلح سبز گفته است که دولت آمریکا با موضع تهاجمی و غیرتفاهم‌آمیز خود جایی برای گفتگو و توافق باقی نگذاشته است.

 خانم کلاودیا روت، رهبر حزب سبزها نیز، ضمن فراخواندن دولت به عدم تمکین در برابر خواست‌های واشنگتن گفته است: " زمانی که کشورهای صنعتی گروه ۸ نتوانند برسر مجموعه اقداماتی الزام‌آور در راستای حفظ جو زمین به توافق برسند، چگونه می‌توان از کشورهای در حال صنعتی‌شدن خواست که خود را به شراکت درحفظ اقلیم زمین متعهد کنند."

کد خبر 22944

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار