دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۳

الهه رحمانی خاکی : نهضت بزرگراه‌سازی‌ در دهه 60میلادی در بسیاری از شهرهای کشورهای اروپایی آغاز شد و در دهه 80نیز به پایان رسید.

در دو دهه شهرهای توسعه‌یافته، سطح معابر خود را توسعه دادند و بزرگراه‌ها در پهنه‌های جمعیتی مختلف جا باز کردند. کمتر شهر توسعه‌یافته‌ای بعد از دهه 80میلادی به توسعه معابر بزرگراهی روی آورد و عمدتا تلاش بر این بود تا با توسعه خطوط حمل‌ونقل ریلی مشکل ترافیک شهرها را حل کنند. اما تهران در آن سال‌ها تنها توانست به طرحی دست یابد که نیاز شریان‌های حیاتی‌اش را رفع کند؛ طرحی که تاکنون تمام و کمال به نتیجه نرسیده است. هر بار در دوره‌ای مدیران شهری به فکر توسعه معابر شهری می‌افتند و در جهت رفع مشکل ترافیکی شهر اقدام می‌کنند اما با گذشت تقریبا نیم قرن از نخستین طرح جامع شهری که در آن طرح‌های بزرگراهی نیز پیش‌بینی شده بود، این روزها مدیران شهری کارهای نکرده را در دست انجام دارند. دوباره نهضت بزرگراه‌سازی‌ در تهران به راه افتاده است؛ اقدامی که سال‌ها مدیران مختلف آن‌را نه شروع کرده و نه به پایان رسانده بودند.

اما چند سالی است که این نهضت که نه شروع شده بود و نه تمام، در تهران به راه افتاده است؛ نهضتی که قرار است شریان‌های حیاتی پایتخت را تکمیل کند و کاری که در دهه‌های گذشته باید اجرا می‌شد به نتیجه برساند. هم از این روست که جایی در غرب بزرگراه شهید خرازی به پیش می‌رود. جایی در شرق، بزرگراه امام علی شمال تا جنوب تهران را به هم پیوند می‌زند؛ جایی در شمال شرق، بزرگراهی دو طبقه در دست ساخت است. در جنوب هم رینگ بیرونی شهر در آزادگان در دست تکمیل است. در واقع حلقه‌ای که سال‌ها ناتمام بوده با تکمیل این خطوط به یکدیگر وصل می‌شود و بزرگراه‌های تهران کریدور دایره‌ای شکل خود را تکمیل می‌کنند.اگرچه تمامی پروژه‌هایی که در گوشه و کنار شهر در دست اجراست موجب می‌شود گاه ما چند صباحی با مشکلات ترافیکی ناشی از انجام این پروژه‌ها مواجه شویم اما تاملی بر کارهای انجام نشده دهه‌های گذشته و تلاشی که مدیران شهری امروز درصدد انجام آن هستند، گویای واقعیتی است.تردیدی نیست که باید یک روز این کارهای نکرده و بر زمین مانده به پایان راه می‌رسیدند.

در طول سال‌های گذشته، بسیاری از طرح‌های ناتمام به خط پایان رسیدند و توانستند رنگ ناتمام‌بودن را از خود بزدایند. بزرگراه‌ها و تونل‌ها و طرح‌های مختلف عمرانی و خدمات شهری و ترافیکی در این شهر در طول چند سال به اجرا درآمدند و اگرچه برخی موارد نیز برای شهروندان مشکلاتی به‌وجود آوردند، اما پس از گذشت تقریبا چندین‌ماه به پایان رسیدند و شیرینی بهره‌برداری از طرح‌ها را به شهروندان چشاندند. این طرح‌ها هر روز بیش از پیش توان مدیریت شهری را در اجرای طرح‌های ناتمام به تصویر کشیدند و گامی محکم از اقدام این نهاد به همگان نمایاندند.

کد خبر 216123

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار