همشهری آنلاین: موسس پایگاه اینترنتی افشاگر «ویکی‌لیکس» می‌گوید از آن‌جایی‌که کشورهای امریکای لاتین به فناوری‌های ارتباطی مستقر در امریکا وابسته‌اند آژانس‌های جاسوسی امریکا تهدیدی برای حق حاکمیت این کشورها به شمار می‌رود.

julian

به گزارش شبکه پرس تی وی به نفل از شبکه خبری راشاتودی روز جمعه (۲۷ اردیبهشت) گزارش داد جولیان آسانژ که از طریق ویدئو کنفرانس از دانشگاه جمهوری اروگوئه سخن می‌گفت تاکید کرد وابستگی امریکای لاتین به سخت‌افزارها و کنترل ترافیک تماس‌ها از سوی واشنگتن یکی از منابع آسیب‌پذیری این کشورها به شمار می‌رود که با رصد این ارتباط‌ها از سوی آژانس‌های جاسوسی امریکا از جمله سازمان سیا، آژانس امنیت ملی و اف بی آی مواجهند.

آسانژ افزود :«نفوذ اینترنت در همه جنبه‌های جامعه که جایگزین روش‌‍‌های سنتی ارتباط از طریق پست و تلفن و حتی تعامل فیزیکی بین افراد شده است از طریق خطوط مخابراتی اطلاعاتی درباره اغلب انسان‌ها را در اختیار امریکا قرار گرفته است.»

موسس ویکی‌‌لیکس با اشاره به محبوبیت روز افزون شبکه‌های اجتماعی و خدمات پیشنهادی شرکت‌هایی نظیر گوگل گفت کشورهای امریکای لاتین ندانسته پروفایل شهروندان خود را در سامانه‌های کامپیوتری قرار می‌دهند که در کنترل سرورهای بی‌شمار موجود در ایالت کالیفرنیای امریکا قرار دارند. این پروفایل‌ها از سوی گوگل، فیس‌بوک، یاهو و سایرین کنترل می‌شود.

آسانژ افزود :« سازوکارهایی برای کنترل این پروفایل‌ها به طور مستقیم یا غیرمستقیم به صورت قانونی و یا سایر اشکال وجود دارد که از طریق آژانس‌های جاسوسی در امریکا و سازمان‌های جنبی صورت می‌گیرد.»

این سخنان چند روز پس از آن مطرح شد که خبرگزاری آسوشیتدپرس از دسترسی مخفیانه وزارت دادگستری امریکا به تماس‌های تلفنی ضبط‌شده خبرنگاران و سردبیران این خبرگزاری به مدت ۲ ماه پرده برداشت.

آسانژ افزود دولت امریکا «در تبعیت از قوانین خود در ردگیری این خطوط (تلفن) حتی برای جاسوسی از شهروندان خود نیز (ذره‌ای) تردید و نگرانی نشان نمی‌دهد.»

وی تاکید کرد در امریکا قوانینی برای جلوگیری از «جاسوسی واشنگتن از شهروندان کشورهای خارجی وجود ندارد.»

وزارت دادگستری امریکا مکالمات تلفنی ضبط‌شده تعدادی از خبرنگاران آسوشیتدپرس از شماره‌های کاری و شخصی در تعدادی از دفاتر این خبرگزاری در نیویورک، واشنگتن، هارتفورد، کنکتیکت و شماره اصلی این خبرگزاری در سالن مطبوعاتی مجلس نمایندگان را به مدت ۲ ماه شنود کرده بود.

کد خبر 214785
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی