مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: به مناسبت بزرگداشت «شیخ بهایی» دانشمند عصر صفوی و طراح بناهای شهر اصفهان،‌ مراسم «روز معمار» فردا چهارشنبه ۴ اردیبهشت‌ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

پوستر معماری

به گزارش فارس، سوم اردیبهشت‌ماه به بزرگداشت «شیخ بهایی» و «روز معمار» اختصاص دارد.

شیخ بهایی مرجع تقلید و دانشمند نامدار عصر صفوی است که در دانش‌های فلسفه، منطق، هیئت و نجوم، ریاضیات و معماری تبحر داشت.

معماری مسجد امام در اصفهان، ‌تقسیم آب زاینده‌رود، مهندسی حصار نجف، ابداع نان سنگک، تعیین اوقات شبانه‌روز از روی سایه‌ آفتاب و طراحی بناهای کم‌نظیر اصفهان از جمله کتیبه‌های مساجد اصفهان، پل الله وردی‌خان (سی‌وسه پل)، پل خواجو، چهارباغ، میدان نقش‌ جهان، حمام شیخ بهایی، معماری حرم امام رضا (ع)، مجموعه کاخ های دولتی اصفهان(دولت خانه)، چینی خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و مسجد شیخ لطف‌الله که معماران در ساخت و ساز آن از همفکری شیخ بهایی بهره‌مند شده‌اند در زمره آثار و فعالیت‌های این دانشمند عصر صفوی است.

هر ساله به مناسبت بزرگداشت «شیخ بهایی» و «روز معمار» برنامه‌‌ای از سوی بنیاد معماری میرمیران در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود که امسال این مراسم روز چهارشنبه 4 اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

نکوداشت «روز معمار» همراه با مراسم اهدای جوایز به برگزیدگان جایزه معماری میرمیران و برپایی نمایشگاهی از آثار برتر این دوره از مسابقه و دوره قبل از جمله برنامه‌های بنیاد معماری میرمیران برای بزرگداشت روز معمار است که ساعت 17 تا 21 در تالار استاد ناصری و شهناز برگزار می‌شود.

 

کد خبر 210686

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار