مجموع نظرات: ۰
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۳:۳۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: تار مو حاوی اطلاعات ارزشمندی در مورد سطح استرس در افراد مسن است که می‌توان از آن برای تعیین میزان خطر ابتلا به بیماری قلبی در این افراد استفاده کرد

پیش بینی بیماری قلبی، با بررسی موی سر

به گزارش مهر، برخلاف آزمایش خون که میزان هورمون استرس را در یک نقطه خاص زمانی مشخص می‌کند، آنالیز موی سر می‌تواند برای مشاهده سطح هورمون استرس کورتیزول در طول یک دوره چند ماهه مورد استفاده قرار گیرد.

این راهبرد به محققان امکان می‌دهد تا درک بهتری از تنوع سطح کورتیزول داشته باشند.

این مطالعه نشان داده است سالمندانی که در بلند مدت سطح بیشتری از هورمون استرس کورتیزول داشتند، احتمالا بیشتر به بیماری قلبی و عروقی مبتلا بودند.

لورا ماننشیجن، مجری این تحقیقات از دانشگاه روتردام در هلند گفت: مطالعات ما حاکی است مانند فشار خون بالا یا چربی شکمی، افزایش سطح کورتیزول سیگنال مهمی است که میزان خطر بیماری قلبی را در افراد نشان می‌دهد.

به گفته وی و از آنجا که موی سر اطلاعاتی را درباره چگونگی تغییر سطح کورتیزول در طول زمان دریافت می‌کند پس بررسی موی سر می‌تواند ابزار بهتری برای ارزیابی خطر بروز بیماری قلبی باشد.

این مطالعه میزان کورتیزول را در یک گروه 283 نفره بین 65 تا 85 ساله بررسی کرد.

محققان از نمونه سه سانتی متری موی سر گرفته شده از مناطق نزدیک به پوست سر استفاده کردند و توانستند میزان کورتیزول را طی یک دوره سه ماهه اندازه گیری کنند.

افرادی که میزان زیادی کورتیزول در موی سر خود داشتند، بیشتر از سایرین سابقه بیماری عروق کرونر، سکته مغزی، بیماری شریان محیطی و دیابت از خود نشان دادند.

این یافته‌ها نشان دهنده ارتباط مشخص بین افزایش مزمن سطح کورتیزول و بیماری قلب و عروق است.

کد خبر 209967
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار