همشهری آنلاین: وب‌سایت افشاگر ویکی‌ لیکس از اقدامات و استراتژی‌های سفارت آمریکا و سفیر سابق این کشور در ونزوئلا برای نفوذ و بی‌ثبات کردن دولت هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری سابق این کشور پرده برداشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، وب‌سایت افشاگر ویکی لیکس با انتشار فایل‌های محرمانه‌ای در خصوص اقدامات ویلیام برونفیلد، سفیر سابق آمریکا در ونزوئلا و معاون کنونی جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا مشخص کرد که این دیپلمات قصد داشته با چهار استراتژی اقدام به مخدوش کردن سیاست‌های دولت هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری فقید ونزوئلا کند.

این چهار مورد، نفوذ در سیاست بنیادین دولت چاوز، ایجاد تفرقه در میان هواداران وی، حمایت و حفاظت از تجارت و اقتصاد حیاتی آمریکا و انزوای بین‌المللی چاوز را شامل می‌شوند.

بر اساس خاطرات و نوشته‌های این سفیر سابق، کمک‌های مالی آمریکا به سازمان‌های غیردولتی ونزوئلا برای نفوذ و سرکوب حزب سیاسی چاوز بوده است.

در وب‌سایت ویکی لیکس آمده است که آمریکا در مجموع حدود یک میلیون دلار برای انجام سه هزار نشست در ونزوئلا پرداخته تا از این طریق امیدوار باشد بتواند هواداران چاوز را از وی دور کند.

بین سال‌های 2004 تا 2007 میلادی، آمریکا 15 میلیون دلار به 300 سازمان غیردولتی در ونزوئلا کمک مالی کرده است.

علاوه بر این، بخش اعظم یادداشت‌ها و خاطرات این سفیر سابق مربوط به اقدامات و تلاش‌های آمریکا برای بزرگ جلوه دادن نقض حقوق بشر در ونزوئلا بوده است. همچنین در بخش‌هایی از این خاطرات به حمایت مالی فعالان و اعضای مخالف دولت چاوز برای شرکت در نشست‌هایی خارج از ونزوئلا و ابراز نگرانی‌هایشان در خصوص دولت چاوز اشاره شده است.

کد خبر 207404
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها