همشهری آنلاین: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از تعلیق و پلمپ 16 آژانس که اقدام به چارتر پروازها برای نوروز می‌کردند، خبر داد و گفت: به زودی با 8 آژانس که سرشاخه چارتر کردن پروازها هستند، به همراه چهار ایرلاین متخلف برخورد می‌شود.

حمیدرضا پهلوانی

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا پهلوانی در جلسه بررسی وضعیت ایرلاین‌ها و آژانس‌های متخلف گفت: چارتر یک تعریف عام دارد و سازمان باید باید برای چارتر برای سازمان ها مجوز صادر کنند اما نه تنها این دستورالعمل را صادر نمی کنند بلکه با راحتی از شب عید استفاده کرده و با قیمت های بالایی بلیت ها را چارتر می کنند.

وی با تصویب 4 مصوبه در این جلسه که با حضور نمایندگان سازمان تعزیرات، دادستان فرودگاه، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت، افزود: فروشنده های بلیت چارتری تحویل دادسرا می شوند و عنوان جرم این دسته از افراد، اخلال در نظم عمومی است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: آژانس های هواپیمایی متخلف به استناد قانون مجازات متخلفین از تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر مصوب 23 فروردین 1367، به مدت 3 ماه بدون اخطار تعلیق می شوند.

پهلوانی با بیان اینکه برای شرکت های هواپیمایی هم پس از پایان تعطیلات تشکیل پرونده شده و به دادسرا معرفی میشوند، گفت: براساس ماده یک قانون مجازات متخلفین از تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر، مجازات تجاوز از تعرفه نرخ حمل کالا و مسافر که توسط وزارت راه اعلام می شود از ناحیه شرکت یا موسسه و یا پیمانکاری حمل و نقل حتی با رضایت صاحب کالا و یا مسافر با توجه به دفعات و مراتب جرم و شرایط و امکانات خاطی برای بار اول جزای نقدی از 5 تا 20 برابر وجهی که اضافه دریافت می شود و تعطیل موقت به مدت 15 تا 45 روز.

وی افزود: این قانون برای آگاهی دست‌اندرکاران صنعت حمل و نقل هوایی و مسافران اطلاع‌رسانی شده و در تابلویی سردر آژانس‌های پلمپ شده نصب می‌شود.

وی تصریح کرد: برای بار دوم جزای نقدی از 10 تا 30 برابر اضافه دریافت شده و تعطیل موقت به مدت 6 ماه ‌و برای بار سوم جزای نقدی از 20 تا 50 برابر اضافه وجه دریافت و تعطیل دائم شرکت یا موسسه یا پیمانکاری خواهد بود و صاحب امتیاز بعداً به هیچ عنوان اجازه فعالیت در امور حمل و نقل نخواهد داشت.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه در روز گذشته 16 آژانس متخلف در سطح تهران که پروازها را چارتری به فروش می رساندند، گفت: این آژانس ها شناسایی شدند و از امروز به مدت سه تا 6 ماه تعلیق می شوند.

پهلوانی با تاکید با بیان اینکه با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی و نماینده دادستان، تابلویی در سردر این آژانس‌ها نصب شده و تخلف آنها اعلام عمومی می‌شود، بیان کرد: با پملپ این دفاتر سهمیه آن به آژانس های دیگر فروخته می شود تا مشکلی برای مسافران به وجود نیاید.

وی با اشاره به 8 آژانس فروش بلیت که مافیای چارتر را بوجود آورده اند، گفت: این آژانس ها چارتر پرواز دیگر دفاتر را هم انجام می دهند که به زودی اسامی این آژانس ها ازطریق رسانه اطلاع رسانی می شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه ظرفیت 17 هزار صندلی پرواز بصورت روزانه در ایرلاین ها وجود دارد، گفت: موضوع رزرواسیون ملی مطرح شده است و وزارت راه و شهرسازی هم در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

پلهوانی با تاکید بر اینکه ریشه تمام مشکلات چارتر پروازها است، بیان کرد: بلیت پروازهای چارتری هویت مسافر را تعیین نمی کند که این در صورت بروز مشکل، شناسایی مسافران با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با اشاره به تعلیق 80 آژانس متخلف در سال گذشته، اظهار داشت: 4 ایرلاین در این زمینه شناسایی شده اند که در صورت ادامه این وضعیت زمین گیر خواهند شد.

کد خبر 205626
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز