همشهری آنلاین: رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از ثبت بیش از 40 میلیون تردد در محورهای ارتباطی کشور از ابتدای سفرهای نوروزی خبر داد و گفت: بیشترین میزان ثبت شده با بیش از هفت میلیون تردد مربوط به روز 29 اسفند ماه بوده است.

مسافرت

شهریار افندی زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از 24 اسفند ماه که طرح نوروزی آغاز شده تا امروز 40 میلیون و 364 هزار و 736 تردد در جاده‌های کشور ثبت شده که بیشترین میزان تردد مربوط به 29 اسفند ماه بوده است.

بر اساس اظهارات رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در روز گذشته هفت میلیون و 764 هزار و 212 تردد در جاده‌های کشور ثبت شده است.

به گفته معاون وزیر راه وشهرسازی : محورهای کرج-چالوس،هراز و محورهای منتهی با شمال دارای بار ترافیکی سنگین نمیه سنگین در مقاطع مختلف هستند و پیش بینی می‌شود این وضعیت تا بعد از ظهر امروز ادامه داشته باشد.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: همچنین بیشترین میزان تردد در استان های البرز ، گیلان ، تهران ، خراسان رضوی ،مازندران و قم ثبت شده است.

وی با اشاره به فعالیت سامانه ترافیکی مرکز مدیریت راههای کشور به آدرسwww.iran141.ir اظهار کرد: این سایت آخرین وضعیت ترافیک محورهای ارتباطی را به صورت گرافیکی ، هر یک ساعت یک بار نشان می دهد و مسافران می توانند با اطلاع از وضعیت جاده ها برنامه سفر خود را تنظیم کنند.

افندی زاده در ادامه به سهم حمل و نقل عمومی جاده ای از تردد در راه های کشوراشاره کرد و افزود: از ابتدای طرح سفرهای نوروزی تا کنون 15 میلیون و 24 هزار و 866 جابجایی از این طریق انجام شده که از این میان سهم اتوبوس 42 درصد،مینی بوس 37 درصد و سواری 21 درصد بوده است.

بر اساس اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی بیشترین تردد خروجی از استان های تهران،مازندران و خراسان رضوی و کمترین آن کهگیلویه وبویر احمد،خراسان جنوبی و یزد بوده است.

  • پیش فروش پنج میلیون قطعه بلیت برای سفرهای نوروزی

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای همچنین از پیش فروش بیش از پنج میلیون قطعه بلیت به صورت اینترنتی و حضوری خبر داد و با اشاره به افزایش میزان پیش فروش بلیت گفت: این امر باعث شده شرکت های مسافری بتوانند برنامه ریزی داشته و اتوبوس های فوق العاده در مسیرهای پرتقاضا قرار دهند ضمن اینکه به میزان قابل توجهی از ازدحام در ترمینال های مسافری کاسته شده است.

به گفته افندی زاده امسال 18 هزار و 200 اتوبوس که بیش از نیمی از آنها وی.آی.پی هستند،23 هزار مینی بوس و 34 هزار سواری جابجایی مسافران نوروزی را انجام می دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: مسافرانی که در ارائه خدمات با مشکل مواجه شدند می‌توانند با دفاتر حمل و نقل مستقر در پایانه ها مراجعه کنند و یا با شماره 3000143 تماس بگیرند.

وی در بخش دیگر از اظهارات خود با بیان اینکه بیش از 90 درصد تردد در جاده‌ها انجام می‌شود گفت: امسال یک هزار و 400 اکیپ راهداری،2 هزار گشت مجهز به جی.پی.اس،11 هزار و 500 راهدار در محورهای ارتباطی مستقر هستند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه کرد: همچنین 640 راهدار خانه در محورهای ارتباطی آماده خدمات رسانی هستند و حتی برخی از آنها می توانند در شرایط بروز مشکل پذیرای مسافران نوروزی باشند.

افندی زاده با اشاره به فعالیت مراکز مدیریت راه ها در 28 استان کشور گفت: همچنین 392 دوربین نظارت تصویری،950 دستگاه تردد شمار،170 تابلو پیام متغیر vsl و 70 دستگاه هواشناسی جاده ای ازامکاناتی هستند که محورهای ارتباطی به ان مجهز شده‌اند.

  • کاهش هفت درصدی تلفات در 10 ماهه اول 91

وی در بخش دیگر از اظهارات خود با اشاره به کاهش هفت درصدی تلفات جاده‌ای در 10 ماهه اول سال 91 گفت: در سال 1384 میزان تلفات جاده‌ای بیش از 27 هزار کشته بود که اگر این روند ادامه داشت امروز میزان تلفات در محورهای ارتباطی به 47 هزار نفر می‌رسید.

وی افزود: در سال گذشته با روند کاهشی میزان تلفات در راه‌های کشور به 20 هزار نفر رسید و این در حالی است که میزان سفرها دو برابر و تعداد خودروها 2،5 برابر شده است.

بر اساس اظهارات افندی زاده استان مازندان با توجه به اینکه از تردد بالایی برخوردار بود دارای بیشترین میزان تصادفات بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین در خصوص انجام سفرهای نوروزی بین‌المللی گفت: در طرح نوروزی بیشترین مسافران به کشورهای عراق، آذربایجان و ترکیه بوده و پایانه مهران به عنوان فعالترین پایانه مرزی کشور عمل کرده است.

افندی زاده همچنین در خصوص ظرفیت ایجاد شده برای جابجایی نوروزی گفت: وزارت راه شهرسازی در بخش حمل و نقل عمومی جاده ای 50 میلیون، هوایی 2 میلیون و 400 هزار، ریلی 2 میلیون و 200 هزار و در بخش دریایی شش میلیون ظرفیت سازی کرده است.

وی ضمن تاکید بر ضرورت رعایت ایمنی گفت: رانندگان حمل و نقل عمومی روزانه تنها 9 ساعت می توانند رانندگی کنند و پلیس راه رانندگانی که در شبانه روز بیش از این میزان ساعت رانندگی کنند برخورد می کند.

کد خبر 205917
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز