همشهری آنلاین: کره شمالی در بیانیه‌ای ضمن تایید رسمی آزمایش هسته‌ای، انجام آن را در واکنش به اقدامات خصمانه آمریکا اعلام کرد.

کره شمالی

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی(KCNA)، کره شمالی با انتشار بیانیه‌ای در سایت خبرگزاری رسمی این کشور، ضمن تایید رسمی آزمایش اتمی این کشور آن را موفقیت آمیز خواند.

در این بیانیه آمده است؛ دانشمندان کره شمالی برای افزایش توان دفاعی این کشور موفق شده‌اند یک آزمایش هسته‌ای زیرزمینی را موفقیت به اتمام برسانند.

این آزمایش به عنوان بخشی از اقدامات عملی متقابل برای افزایش توان نظامی و دفاعی در مواجهه با اقدامات خصمانه آمریکا است که حق مشروع کره شمالی برای پرتاب ماهواره به فضا و تکنولوژی فضایی را نادیده می‎گیرد.

در این بیانیه همچنین آمده است؛ این آزمایش به صورت کاملا ایمن و به روش‌های سطح بالا و با استفاده از یک بمب سبک تر نسبت به 2 آزمایش قبلی انجام شد، با این وجود قدرت آن از 2 آزمایش قبلی بیشتر بود. کره شمالی تاکید کرده که برگزاری این آزمایش هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند.

این بیانیه افزود: آزمایش هسته‌ای به صورت فزاینده ارتش و مردم جمهوری خلق کره شمالی را تشویق می‌کند که تلاش‌های خود را برای ساخت یک کشور پررونق و دستیابی به فضا افزایش دهند. همچنین این اقدام در راستای افزایش تضمین برای صلح و ثبات در شبه جزیره کره است.

کره شمالی امروز سه شنبه یک بمب اتمی 7 کیلوتنی را با موفقیت آزمایش کرد که با واکنش شدید جامعه بین‌المللی و سازمان ملل مواجه شد.

کد خبر 201147
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز