همشهری آنلاین: محققان می‌گویند افرادی که در رژیم غذایی خود میوه و سبزیجات به مقدار کافی گنجانده‌اند در مورد آینده خوشبین‌تر هستند

ارتباط مصرف میوه و سبزیجات با خوشبینی

به گزارش مهر، دانشمندان کشف کردند افراد خوشبین، میزان زیادی ترکیبات گیاهی موسوم به کاروتنوئید در خون خود دارند.

شکل رایج کاروتنوئید موسوم به بتا کاروتن، رنگدانه‌ای است که به میزان زیادی در میوه‌های نارنجی رنگ و سبزیجات دارای برگ سبز وجود دارد.

تحقیقات پیشین نشان داده‌اند میزان زیاد آنتی اکسیدان‌ها در خون که کاروتنوئیدها یکی از اشکال آنها هستند می‌تواند نشانگر سلامت باشد.

آنتی اکسیدان‌ها موجب می‌شوند مولکول‌های دیگر بدن، رادیکال آزاد که به سلول‌ها آسیب رسانده و موجب بیماری می‌شوند، تولید نکنند.

جولیا بوهم، از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد و مجری این تحقیقات گفت: افرادی که خوشبینی بیشتری دارند میزان کاروتنوئید بیشتری مانند بتا کاروتن در خون خود دارند.

وی افزود: این نخستین مطالعه از این نوع است که ارتباط بین خوشبینی و میزان مناسبی از غلظت کاروتنوئید را نشان می‌دهد.

یک نظریه این است که آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند تاثیرات کاهنده استرس داشته باشند.

پژوهشگران هاروارد غلظت خون 9 آنتی اکسیدان مختلف از جمله کاروتنوئیدهایی مانند بتا کاروتن و ویتامین E را در حدود یک هزار مرد و زن آمریکایی 25 تا 74 ساله مورد بررسی قرار دادند.

محققان از این افراد در مورد نگرششان به زندگی، پرسیده و نمونه‌های خونی از آنها گرفتند. آنها همچنین میزان خوشبینی این افراد را نیز سنجیدند.

آنها دریافتند افرادی که خوشبین‌تر هستند در مقایسه با افرادی که کمتر خوشبین هستند، تا 13 درصد غلظت کاروتنوئید بیشتری در نمونه‌های خونی خود دارند.

محققان معتقدند مصرف میزان زیادی میوه و سبزیجات در بین افراد خوشبین می‌تواند دست کم تا حدودی این نتایج را توضیح دهد.

آنها دریافتند افرادی که دو وعده در روز میوه و سبزیجات می‌خورند به طور چشمگیری از آنهایی که سه وعده در روز یا بیشتر میوه و سبزیجات مصرف می‌کنند، خوشبینی کمتری دارند.

سال گذشته نیز پژوهشگران دانشگاه وارویک دریافتند افرادی که طی روز میزان زیادی میوه و سبزیجات می‌خورند، شادترند.

کد خبر 198329
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار