مجموع نظرات: ۰
شنبه ۴ آبان ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد که شستن دست‌ها پس از شکست می‌تواند موجب خوشبینی شود.

washing hands

پژوهشگران که تاثیر تمیز بودن فیزیکی را پس از شکست مورد بررسی قرار داده‌اند می‌گویند شستن دست‌ها چگونگی تفکر، قضاوت و تصمیم گیری ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به گزارش مهر، این محققان دریافتند که افراد مورد بررسی که دست‌هایشان را پس از انجام کاری می‌شستند خوشبین‌تر از آن‌هایی بودند که دست‌هایشان را نمی‌شستند، اما این پاکیزگی فیزیکی، عملکرد آینده آن‌ها در همین حوزه کاری را تضعیف می‌کرد.

در این مطالعه دانش‌پژوهان دانشگاه کولون در آلمان 98 نفر را در سه گروه مورد بررسی قرار دادند.
در بخش نخست این آزمایش، شرکت‌کنندگان از دو گروه مجبور بودند یک کار غیر ممکن را به انجام برسانند. گروهی که پس از شکست دست‌هایشان را شستند و همچنین گروهی که دست‌هایشان را نمی‌شستند معتقد بودند که اجرای دوباره کاری که از آن‌ها خواسته شده بود را با عملکرد بهتری به انجام برسانند.

با این حال خوش بینی برای عملکرد آینده بهتر در گروهی که دست‌هایشان را می‌شستند، بسیار بیشتر بود.
اگر چه اعتقاد رایج بر این است که خوش‌بینی بیشتر به عملکرد بهتر منجر می‌شود، اما یافته‌های محققان آلمانی عکس این موضوع را اثبات کرد چرا که افرادی که دست‌هایشان را نمی‌شستند به طور قابل توجهی عملکرد بهتری نسبت به افرادی که دست‌هایشان را می‌شستند، داشتند.

به گفته پژوهشگران از این تحقیقات می‌توان این گونه نتیجه گیری کرد که در حالی که تمیز بودن فیزیکی پس از شکست می‌تواند احساسات منفی را از بین ببرد اما اشتیاق برای تلاش بیشتر در یک موقعیت آزمونی جدید را به منظور احیای درک شایستگی فرد، کاهش می‌دهد.

نتایج این تحقیقات نشریه Social Psychological and Personality Science منتشر شده است.

 

کد خبر 236285
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز