همشهری‌آنلاین: سه هفته بعد از سخنان رییس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی خراسان‌رضوی مبنی بر اینکه مجوز هیچ کنسرتی در مشهد داده نمی‌شود، دبیر و سخنگوی خانه موسیقی در این باره اعلام نظر کرده است.

به گزارش سایت خانه موسیقی  در پی اظهارات رییس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی خراسان‌رضوی مبنی بر اینکه مجوز هیچ کنسرتی در مشهد داده نمی‌شود، داریوش پیرنیاکان، دبیر و سخنگوی خانه موسیقی از متولیان فرهنگی خواست تا در این باره و به منظور روشن شدن حدود و ثغور وظایف و مسئولیت نهادهای مختلف توضیح دهند.

داریوش پیرنیاکان گفت: از دو منظر باید به این مساله نگاه بکنیم، یکی اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید موضع خودش را مشخص بکند که مسائل فرهنگی زیر نظر این وزارتخانه است یا زیر نظر نیروی انتظامی.

وی افزود: نیروی انتظامی وقتی جلوی کنسرتی را می گیرد و یا اینکه فرمانده نیروی انتظامی یک منطقه می گوید اجازه برگزاری کنسرت نمی دهیم، باید نامه و سندی نشان دهد که این موضوعات از زیرمجموعه های آنهاست و می توانند در مسائل فرهنگی نظر بدهند.

دبیر و سخنگوی خانه موسیقی گفت: ما بر این باور هستیم که تمام مسائل فرهنگی کشور زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. هیئت مدیره خانه موسیقی هم تصویب کرده نامه ای از طرف این نهاد به وزیر ارشاد نوشته شود و در مورد این قضیه از ایشان سوال و استعلام گردد که این موضوعات به نیروی انتظامی هم مربوط است یا نه.

پیرنیاکان گفت: طبق قانون مجوز را وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی صادر می کند. اگر قرار باشد که نیروی انتظامی جلوگیری کند پس باید مجوز را هم آنها صادر کنند. پس فرمانده نیروی انتظامی چطور اظهار نظر می کند و می گوید از برگزاری کنسرت های موسیقی جلوگیری می کنم. این موضوه به لحاظ قانونی باید برای ما و جامعه موسیقی مشخص شود.

این نوازنده تار در ادامه با اشاره به وظیفه نیروی انتظامی در کنسرت ها و تجمعات هنری افزود: نیروی انتظامی در چنین تجمعاتی که بر اساس مجوز رسمی برگزار می شود وظیفه و مسئولیت دارد که امنیت آن ها را به نحو احسن فراهم کند نه اینکه در بحث سیاستگذاری فرهنگی ورود کنند و بگویند نمی گذاریم کنسرت برگزار شود.

پیرنیاکان با اشاره به لغو برخی کنسرت ها در شهرستانها هم گفت: حتی گاهی یک نماینده از طرف یکی از ارگان ها دردانشگاهی می گوید من اجازه برگزاری کنسرت نمی دهم همانطور که در کرمان جلوی کنسرت گروه شهنازی در دانشگاه را گرفتند و گفتند دانشگاه فقط برای کارهای فرهنگی است. مثل اینکه موسیقی جزو کارهای فرهنگی نیست ! این هم باید برای ما مشخص شود که موسیقی جزو هنر و فرهنگ این مملکت هست یا نه. مسئولان فرهنگی باید در این موارد توضیح دهند.

دبیر و سخنگوی خانه موسیقی در مورد مساله ثبت ساز تار به نام جمهوری آذربایجان هم گفت: این بحث هم در هیئت مدیره انجام گرفت و قرار شد تیمی در اینجا اسنادی را جمع آوری کند و به مسئولین سازمان ملی یونسکو و سازمان میراث فرهنگی ارائه شود. اگر این نهادها طبق وظایفشان به این مساله رسیدگی کنند که کار روال خود را پیدا می کند. اگر هم رسیدگی نکنند، خانه موسیقی به عنوان یک نهاد مدنی و تشکل صنفی تمام موسیقی دانان ایران رأسا طبق دادخواستی شکایت خود را به مجامع ذی ربط ارائه خواهد کرد.

همشهری‌آنلاین یاد اور می‌شود اوایل آذرماه  رییس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی خراسان‌رضوی درباره برگزاری کنسرت در شهر مشهد اعلام کرد که «به حرمت حرم رضوی به هیچ کنسرتی در مشهد اجازه برگزاری نمی‌دهیم.»

چندی پیش قرار بود گروه اشتیاق به سرپرستی و آهنگسازی علی قمصری و خوانندگی علیرضا قربانی در روز‌های 20 و 21 آبان در دانشگاه فردوسی مشهد روی صحنه برود. با وجود خبررسانی و کسب مجوزهای لازم از اداره ارشاد استان این کنسرت در حالی که نیم ساعت به پرواز گروه به مشهد مانده بود، لغو شد.

more

 واکنش متفاوت دفتر موسیقی و مدیرکل ارشاد خراسان به خبر لغو کنسرت گروه اشتیاق

قبل‌تر از این هم قرار بود حسین علیزاده در جریان تور کنسرت دونوازی خود به همراه پژمان حدادی که در شهر‌های مختلف برگزار شد در شهر نیشابور هم که از شهر‌های استان خراسان محسوب می‌شود روی صحنه برود که این کنسرت لغو نشد اما دست‌اندرکاران ارشاد نیشابور اعلام کردند کنسرت لغو نشده و بلکه  به دست‌آندرکاران‌آن پیشنهاد دادیم که زمان آن به تاخیر اندازند.

more واکنش مسئولان ارشاد نیشابور به خبر لغو کنسرت علیزاده -حدادی

کد خبر 195812
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار