همشهری آنلاین: نماینده دائم ایران در آژانس انرژی اتمی نسبت به هرگونه حمله احتمالی رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته​ای کشورمان هشدارداد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا،علی‌اصغر سلطانیه در خصوص تهدیدهای رژیم صهیونیستی برای حمله به تأسیسات هسته‌یی ایران، با اشاره به سابقه تاریخی تاریک این رژیم از زمان اشغال سرزمین فلسطین تا به حال در نقض قوانین بین‌المللی گفت: در جلسه شورای حکام تاکید کردم، کسی جرأت حمله به ایران را ندارد؛ ولی اگر نادان و دیوانه‌ای مانند رژیم صهیونیستی بخواهد حمله کند، قطعا همانطور که مقامات جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند، با برخورد جدی مواجه خواهد شد؛ اما چنین اقدامی عواقبی را هم برای حوزه برنامه آژانس و هم معاهده خواهد داشت.

وی افزود: ممکن است مجلس شورای اسلامی بر دولت فشار بیاورد و از دولت بخواهد که همکاری ها با آژانس را تقلیل دهیم یا بازرسی ها متوقف شود؛ یا حتی از معاهده ان پی تی خارج شویم.

سلطانیه در مصاحبه با شبکه العالم خاطرنشان کرد: این سوال همواره برای مردم عزیز ما ونمایندگان مطرح است که ما چه سود و استفاده‌ای از عضویت در ان پی تی برده‌ایم؛ ما اکنون به دلیل عضویت در ان پی تی دچار این مشکلات و بحث های سیاسی و تحریم شده‌ایم؛ ولی کشورهایی که عضو این معاهده نیستند مشکلی نداشتند، و یا رژیم صهیونیستی که عضو معاهده ان پی تی نیست، تأسیسات هسته‌ای آن هیچگاه مورد بازرسی‌های آژانس قرار نمی‌گیرد و با این مساله سیاسی در آژانس مواجه نیست. این استانداردهای دوگانه، این تبعیض‌ها و این برخوردهای غیرمنصفانه قابل تحمل نیست . جمهوری اسلامی ایران تا به حال خویشتن داری کرده و نهایت همکاری خود را انجام داده است.

اهم صحبت‎های سلطانیه در مصاحبه با شبکه العالم از این قرار است:

 • کلیه فعالیتهای هسته‌‌ای زیر نظارت کامل آژانس در حال انجام است، و این درحالی است که ما با تحریم‌ها مواجه بوده، و حتی دانشمندان عزیزمان توسط تروریست‌هایی که از سوی رژیم صهیونیستی و بعضا آمریکا حمایت می‌شوند به شهادت رسیدند.
 • همانطور که در شورای حکام گفتم، اگر بخواهند به این تأسیسات حمله کنند، با توجه به اینکه ما خوشبختانه کاملا بر این تکنولوژی مشرف هستیم، بلافاصله بدون هیچ مشکلی سانترفیوژهای دیگری را جایگزین خواهیم کرد و آنها را به جاهای امن تری خواهیم برد؛ این واقعیتی است که آمریکا و غرب باید با خود را با آن تطابق دهند.
 • جمهوری اسلامی ایران کاملا مستقل می تواند کلیه 90 قطعه سانترفیوژ را بسازد و هیچ نیازی به خارج از کشور ندارد. به همین دلیل است که بارها عرض کردم، تحریم ها مردم ما و بیماران سرطانی را نشانه گرفته؛ وگرنه سانتریفیوژها روز به روز اضافه خواهد شد و مطابق برنامه‌هایی که به آژانس اعلام می کنیم، زیر نظر آژانس برنامه خود را ادامه خواهیم داد و غنی‌سازی هرگز تعلیق نخواهد شد.
 • بازرسی های عادی از تأسیسات هسته‌‌ای کشور از جمله غنی‌سازی به طور معمول و مستمر در حال انجام است و دوربین‌های آژانس به صورت 24 ساعته در نطنز و یا فوردو بر فعالیت‌ها نظارت دارند.
 • درباره ادعاها در خصوص پارچین، در سال 2004 و 2005 بنده همراه بازرسانی بودم که از پارچین بازرسی انجام دادند، نمونه برداری کردند و در لابراتورارها آنالیز انجام شد؛ آقای البرادعی در آن زمان اعلام کرد که هیچ شواهدی از مواد هسته‌یی و فعالیتها دیده نشده و معاون وی در بازدید دوم اعلام کرد که پارچین جزئی از تاریخ خواهد بود و برای ما کاملا ابهامات رفع شد.
 • هدف از باز نگه داشتن پروند ایران این است که آژانس بین المللی انرژی اتمی را به یک سازمان جاسوسی، اطلاعاتی و بازرسی تبدیل کنند؛ ولی مقاومت جمهوری اسلامی ایران تاریخی است و جنبش عدم تعهد با 120 کشور عضو به همین دلیل از ایران حمایت می کند.
 • ما قبول کردیم یک بار دیگر در رابطه با این اتهامات و اصطلاحا ابعاد محتمل نظامی و گزارش متأسفانه اغراق آمیز آمانو، مذاکراتی را برای اثبات بی اساس بودن این ادعاها شروع و چارچوبی را معین کنیم؛ چند بار مذاکره داشتیم و در 13 دسامبر هم در تهران مذاکرات دیگری را خواهیم داشت.
 • در متن مذاکرات باید عباراتی گنجانده شود که ما مطمئن شویم مسائل امنیتی ما رعایت شود و آژانس از اطلاعات ما کاملا حفاظت می کند و بایستی آژانس قبول کند که مدارک مورد ادعا را به ما تحویل دهد.
 • این که ما در یک سال گذشته به توافقی نرسیدیم به دلیل این اختلافات و این نکات مهم است؛ ما بایستی مطمئن باشیم که پس از انجام این همکاری ها، موضوع مختومه شود و بحث خاتمه پیدا کند؛ زیرا بازرسی های عادی در حال انجام است.
 • در شورای حکام با پنج دلیل حقوقی ثابت کردم که قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مبنای حقوقی ندارد؛ و ادامه دخالت شورای امنیت باعث پیچدگی بیشتر موضوع و مشکلات شده و مشکلات هم ایجاد خواهد کرد؛ بنابراین شورای امنیت باید دخالتها را موقف کند و ما هم کار حرفه‌ای خود با آژانس را انجام دهیم.
 • درچند سال گذشته این موضوع را سیاسی کرده اند؛ بازرسی های معمول از تأسیسات هسته‌یی از نطنز و راکتورهای بوشهر در حال انجام است؛ موضوع اتهامات و ادعاهایی که می زنند که ایران می خواسته مطالعاتی را در ابعاد نظامی انجام دهد، سیاسی است و از سوی کشورهای متخاصم مانند آمریکا مطرح می شود.
 • آماده‌ایم برای رفع ابهامات جلسه بگذاریم ولی در چارچوب و ضابطه‌ای مشخص؛ زیرا این مطالب خارج از روند معمول ان پی تی است.در این فرایند باید روند گام به گام متقابل باشد؛ یعنی اگر جمهوری اسلامی ایران به عنوان حسن نظر گامی را فراتر از تعهد خود برمی دارد، طرف مقابل هم باید اقدامات متقابلی را انجام دهد.
 • همه کشورهای عضو شورای حکام از اقدام یکجانبه آمریکا در اعلام تعویق کنفرانس عاری ساری خاورمیانه میانه ابراز تأسف کردند؛ اتحادیه عرب و جمهوری اسلامی ایران بیانیه شدید اللحنی در انتقاد از آمریکا و اعتراض به این تصمیم گیری صادر کرده؛ و روسیه، چین، برزیل و حتی ژاپن و کشورهای دیگر و اتحادیه اروپا بیانیه ای را برای اظهار تأسف مطرح کردند. این مسأله نشان داد که آمریکا با حمایت بی چون وچرا از رژیم صهیونیستی روز به روز خودش را منزوی می کند؛ و همچنین ثابت شد که این جمهوری اسلامی ایران است که صادقانه خواستار عاری سازی خاورمیانه و دنیا از سلاح هسته ای است.
 • درباره رد شدن همه استدلالهای آمریکا در جلسه شورای حکام از سوی همه کشورها، این استدالاها غیرقابل قبول است؛ زیر اگر آمریکا می خواهد این کنفرانس به این دلیل به تعویق بیفتد که رابطه سیاسی برقرار شود یا امنیت رژیم صهیونیستی تأمین شود، قطعا چنین چیزی رخ نخواهد داد؛ زیرا با توجه به تفکر صهیونیسم و اشغال سرزمین فلسطین وتهدید رژیم صهیونیستی برای امنیت کشورها، این رژیم از سوی بسیاری از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته نمی شود. البته تأکید می کنم که مسأله تعویق کنفرانس است نه لغو آن؛ زیرا کسی نمی تواند آن را لغو کند.
 • در آستانه دور بعدی مذاکرات (ایران و آژانس) که محیطی آرام برای موفقیت آن ضروری است، نماینده آمریکا با لحنی تهدیدآمیز بر ارجاع موضوع (هسته‌یی) به شورای امنیت سازمان ملل سخن می‌گوید و اتحادیه اروپا نیز از آمریکا پیروی کرده و لحن خصمانه مشابهی را به کار گرفت که بسیار ناامید‌کننده است و چاره‌ای جز عمل متقابل ندارم.
 •  از آنها می‌خواهم که با سخنرانی‌های ناپخته و تحریک‌کننده، وضعیت را خراب‌تر نکنند. چرا آمریکا و برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از گذشته عبرت نمی‌گیرند که ملت بزرگ ایران در طول قرن‌ها تمدنش تسلیم فشار نگشته است. من احساس شکست و سرخوردگی آنها را درک می‌کنم. از همین روی گفتم ما آماده هستیم به آنها برای یافتن یک راه‌حل آبرومندانه کمک کنیم.

 

کد خبر 193179

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار