جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: قیمت جهانی نفت امروز جمعه در حالی با کاهش روبرو شده که قیمت جهانی طلا در همین روز با افزایش روبرو بوده است.

فارس به نقل از آسوشیتدپرس نوشت: قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک برای تحویل در ماه ژانویه با 36 سنت کاهش به کمتر از 87.72 دلار رسیده است. قیمت نفت در روز پنج‌شنبه با 1.58 دلار افزایش به بیش از 88.07 دلار رسیده بود. بر اساس این گزارش برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند قیمت نفت در روزهای اخیر بیش از حد گران شده است و این مساله موجب کاهش تقاضای انرژی خواهد شد.

بر این اساس به باور کارشناسان اقتصادی تقاضای جهانی نفت در ماه‌های آینده با رشد چشمگیری روبرو نخواهد شد چرا که قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان با مشکلات و چالش‌های زیادی روبرو هستند. ادامه بحران مالی و بدهی منطقه یورو ، مشکلات اقتصادی چین و ادامه بن بست مالی در آمریکا نیز تاثیر منفی زیادی بر قیمت نفت داشته است.

رئیس کنگره آمریکا نیز در تازه ترین اظهارات خود از عدم پیشرفت در مذاکرات مربوط به بن بست مالی در این کشور ابراز ناامیدی کرده است. بر این اساس در بازار لندن نیز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه ژانویه با 34 سنت کاهش به کمتر از 110.42 دلار رسیده است.

فارس در گزارش دیگری که به نقل از رویترز منتشر کرده آورده است: ادامه نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به وضعیت بن بست مالی در آمریکا تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا در روزهای اخیر داشته است. بر اساس این گزارش قیمت طلا روز چهارشنبه به کمتر از 1705.64 دلار در هر اونس رسید که این پایین‌ترین رقم در ده روز گذشته بوده است.

ادامه اختلافات جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در امریکا بر سر بن بست مالی این کشور مانع از این شد که قیمت طلا بار دیگر به مرز 1730 دلار برسد. جان بوهنر رئیس کنگره آمریکا روز گذشته تاکید کرد مذاکرات کنگره و دولت آمریکا برای پایان دادن به بن بست مالی پیشرفت چندانی نداشته است.

در صورتی که بن بست مالی آمریکا ادامه پیدا کند اقتصاد این کشور با رکود دیگری روبرو خواهد شد. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی قیمت جهانی طلا در روزهای آینده بین 1700 تا 1730 دلار در نوسان خواهد بود. قیمت هر اونس طلا نیز امروز با 0.3 درصد افزایش به 1729.55 دلار رسیده است. قیمت طلا در هفته جاری با افت 1.3 درصدی روبرو شد ولی در ماه نوامبر 0.5 درصد رشد داشته است.

کد خبر 192766
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار