همشهری آنلاین: نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد، برای آنکه کودکان کلمات جدید را یادبگیرند هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین خواب خوب شب شود

به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که حتی باهوش‌ترین کودکان وقتی که فرصت فکر کردن را داشته باشند می‌توانند کلمات را بهتر به خاطر بسپارند.

گسترش دامنه واژگانی که کودکان می‌دانند و از معنای آن مطلع هستند همواره برای ارتباط برقرار کردن آنها حیاتی درنظر گرفته می‌شد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خواب می‌تواند تقویت کننده حافظه کودکان باشد و حتی می‌تواند به آموزگاران کمک کند مشکلاتی چون اوتیسم و خوانش پریشی را تشخیص دهند.

این تفکر وجود دارد که کودکان در انتخاب و به خاطر سپردن صداهای جدید از بزرگسالان باهوش‌تر هستند زیرا مهارت‌های زبانی در آنها درحال شکل گرفتن است.

این درحالی است که نتایج تحقیقات از کودکان دبستان 7 تا 12 ساله نشان داده است که آنها نیز چون والدین خود حواس پرت هستند و کودکانی که تمام کلمات را در زمان صبحانه به خاطر دارند آنها را در زمان زنگ تفریح فراموش کرده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ضعف حافظه یک مشکل موقتی است و پس از یک وقفه 12 ساعته که خواب نیز جزء آن است آنها می‌توانند بیشتر کلمات جدید را به یاد بیاورند.

از سوی دیگر مطالعات نشان داده است که یادگیری مطالب تازه برای کودکان چون بزرگسالان نیازمند زمان است و زمانی که موضوع به کلمات جدید می‌رسد خواب خوب شب هنگام می‌تواند تأثیرگذار باشد.

محققان دانشگاه شفیلد هالم چندین هفته از روشنایی روز تا زمان صبحانه را به تعلیم 53 کودک در سه مدرسه شبانه روزی در نورث یورک شایر در مهارت‌های زبانی سپری کردند.

این کودکان طی 30 تا 60 دقیقه در روز با کلمات جدید ساختگی شبیه کلمات واقعی رو به رو می‌شدند که به طور خاص برای اهداف این تحقیق ساخته شده بود.

برخی از این کودکان کلمات جدید را در صبح آموخته و 12 ساعت بعد در همان روز مورد آزمایش قرار می‌گرفتند و در این زمان آنها بسیاری از آنچه را که یادگرفته فراموش کرده بودند.

اما آنهایی که کلمات را عصر یاد گرفته و صبح روز بعد مورد آزمایش قرارمی‌گرفتند دانش بهتری داشتند، حتی گروهی که از صبح تا عصر واژگان خود را فراموش کرده بود می‌توانست پس از خواب شب واژگان از دست رفته را در صبح روز بعد بازیابی کند.

آنا ویهال، از گروه روانشناسی شفیلد هالم اظهار داشت: این تحقیق نتایج واقعا شگفت انگیزی به دنبال داشت که می‌تواند یک بعد جدید در تحقیقات و درک ما در پیشرفت مهارت‌های زبانی در کودکان را نشان دهد. پیش از آن تصور می‌شد که کودکان نیازی به خواب برای یادگیری ندارند، چرا که آنها در یادگیری کلمات جدید مهارت دارند.

ممکن است کودک در یادگیری واژگانی که با دیگر واژگان صدای مشترک دارد دچار مشکل شود، اما براساس اظهارات محققان خواب می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

کد خبر 192170
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز