همشهری آنلاین: مطالعات صورت گرفته توسط پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد، والدینی که فرزندان خود را تنبیه می کنند یا بر سرآنها فریاد می زنند، کودکان خود را با ریسک بالای ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله سرطان و بیماری‌های قلبی مواجه می‌سازند.

punishment

در مذمت تنبیه بدنی کودکان و تاثیرات سوء این شیوه نامناسب تربیتی بر روح و روان کودکان مطالب بسیاری عنوان شده است. اما ارتباط میان ابتلا به بیماری‌هایی چون سرطان و ناراحتی‌های قلبی با تنبیه شدن در کودکی جدیدترین پژوهشی است که توسط گروهی از محققان انجام شده است.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران روانشناسی دانشگاه پلیموت تأثیر تنبیه بدنی و رفتارهای خشن والدین با کودکان و احتمال بروز بیماری‌های مختلف را مورد مطالعه قرار داده‌اند.

این محققان تأکید می‌کنند، هرگونه تنبیه بدنی اعم از ضعیف یا شدید در دوران کودکی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف در آینده را افزایش دهد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد، والدین با فریاد زدن بر سر کودکان یا تنبیه کردن آن‌ها، فرزندان خود را در معرض مشکلات جدی سلامتی از جمله احتمال ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و آسم قرار می‌دهند.

ایجاد استرس، اصلی‌ترین علت بروز مشکلات سلامتی در کودکان عنوان شده است؛ افزایش سطح استرس باعث تغییرات بیولوژیکی در کودک می‌شود و فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف در سال‌های آتی می‌کند.

پروفسور «مایکل هایلند» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: استرس سال‌های نخست زندگی در اشکال آسیب‌های جسمی ناشی از تنبیه بدنی باعث تغییرات در دراز مدت و افزایش خطر ابتلای فرد به بیماری‌های مختلف در آینده می‌شود.
نتایج این مطالعه در مجله Behavioural Medicine(پزشکی رفتاری) منتشر شده است.

 

کد خبر 191255
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز