همشهری آنلاین: رئیس شبکه تحقیقات هپاتیت کشور گفت: هم اکنون بین یک و نیم تا دو میلیون نفر در کشور ناقل ویروس هپاتیت ب هستند.

hepatitis b

دکتر سید موید علویان افزود: کمتر از دو و نیم درصد جمعیت کشور به ویروس هپاتیت ب مبتلا هستند که با اقدامات انجام شده شیوع این ویروس در کشور، کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

وی اظهار داشت: کمتر از 10 درصد از ناقلین ویروس هپاتیت ب به دلایل مختلف به بیماری‌های کبدی مبتلا می‌شوند.
به گزارش مهر، علویان، شیوع هپاتیت ب در آمریکا و اروپا را کمتر از 2 درصد عنوان کرد و افزود: در برخی مناطق و کشورها مانند چین، آسیای جنوبی، تایلند، آفریقا و برخی مناطق آمریکای جنوبی، شیوع هپاتیت ب بسیار و حدود 8 درصد است.

کشورهایی که شیوع هپاتیت ب در آنها بین 2 تا 8 درصد است در زمره کشورهای با شیوع متوسط این ویروس قرار دارند که کشور ایران در این گروه است.

استاد دانشگاه بقیه الله الاعظم تهران افزود: هم اکنون در برخی استان‌های کشور مانند سیستان و بلوچستان و گلستان، هپاتیت ب شیوع 3.5 درصدی دارد در حالیکه هم اکنون در استان خراسان رضوی، شیوع هپاتیت به 1.4 درصد کاهش یافته است.

علویان افزود: به دنبال اقداماتی مانند انجام واکسیناسیون فراگیر هم اکنون ابتلا هپاتیت ب در افراد زیر 20 سال کشور کاهش چشمگیری داشته و تقریبا نادر است و عمده مبتلایان در سنین بالاتر قرار دارند.

وی با اشاره به برنامه مدون هپاتیت ب در کشور گفت: هم اکنون برنامه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان هپاتیت ب به صورت واحد در سراسر کشور در حال انجام است.

رئیس شبکه تحقیقات هپاتیت کشور افزود: در این راستا واکسیناسیون نوزادان و گروه‌های پرخطر مانند کادر بهداشتی و درمانی از سال 1373 به صورت رایگان در کشور انجام می‌شود.

همچنین متولدین سال‌های 1369 تا 1371 به صورت رایگان زیر پوشش طرح واکسیناسیون هپاتیت ب قرار دارند.

وی، راههای انتقال ویروس هپاتیت ب را از طریق مادر به فرزند، ارتباط جنسی غیر ایمن، حجامت غیر بهداشتی، دندانپزشکی غیر بهداشتی و استفاده از سرنگ مشترک و وسایل آلوده عنوان کرد.

 

کد خبر 191647

برچسب‌ها