چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۱ - ۰۷:۳۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: همزمان با آغاز شمارش معکوس برای شکل گیری بزرگترین اجتماع مسلمانان چهارگوشه جهان، پس از شست و شوی کعبه با گلاب ناب قمصر کاشان پرده جدید خانه خدا امروز (هشتم ذی الحجه) نصب‌ می‌شود.

مکه

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر در مکه مکرمه، با انجام مراسمی رسمی پس از شست و شوی کعبه با گلاب ناب قمصر کاشان، پرده جدید خانه خدا امروز هشتم ذی الحجه بر بنای کعبه نصب‌ می‌شود.

بر اساس سنت هر ساله و طرح مصوب موسم حج، امسال بخش پایینی پرده کعبه به مقدار سه متر از پایه مرمری، تا مقداری بالاتر از الحجرالاسود بالا کشیده می‌شود.

این پرده جدید که با صرف هزینه‌ای بالغ بر 20 میلیون ریال سعودی تهیه‌ شده، از جنس حریر طبیعی خالص و به رنگ مشکی، منقش به آیات قرآن‌کریم است که با خط زیبا، با نخ‌های طلا و نقره بافته ‌شده‌ و ده‌ها کیلو طلا و نقره در ساخت این پرده استفاده شده‌ است.

در همین حال عبدالرحمن السدیس رئیس کل امور مسجدالحرام و مسجد شریف نبوی(ص)، پرده کعبه مشرفه را تقدیم شیخ عبدالقادر الشیبی بزرگ پرده داران می‌کند تا مطابق سنت هر ساله در روز نهم ذی الحجه بر کعبه نصب شود.

پرده کعبه مشرفه از ابریشم طبیعی و خالص که با رنگ مشکی رنگ، بافته می‌شود و ارتفاع آن، 14 متر است و در یک سوم بالایی آن، کمربندی قرار دارد که عرض آن 95 سانتی متر و طول آن 47 متر است.

از 16 قطعه احاطه شده از تزیینات اسلامی تشکیل شده و همچنین زیر کمربند، آیات قرآنی داخل یک چارچوب جداگانه حک شده، در فواصل میان آنها، عبارت یا حی یا قیوم، یا رحمن یا رحیم، الحمدلله رب العالمین حک شده و این کمربند طلاکاری شده است.

پرده کعبه از 5 قطعه تشکیل شده که هر قطعه بخشی از کعبه مشرفه را می‌پوشاند، این پرده از ابریشم به ارتفاع 6 متر و نیم و عرض سه متر و نیم منقش به آیات قرآنی و تزیین شده با تزیینات اسلامی و پوشیده شده با نخ‌های نقره طلا کاری شده بافته شده است.

40 تن گلاب ناب قمصر کاشان به مکه رسید

به گزارش مهر، گلاب گیران قمصر کاشان 40 تن گلاب ناب برای شستشوی خانه خدا به مکه مکرمه ارسال کردند تا با گلاب ارسالی، قبله مسلمانان جهان در هشتم ذی الحجه و در آستانه فرارسیدن عید سعید قربان شستشو شود .

هم اکنون گلاب تولیدی گلاب گیران کاشانی تحویل نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عربستان سعودی شده است ضمن اینکه این گلاب ناب و منحصر به فرد با اسانس 39 پی.ام.ام به عنوان بهترین نمونه از عطر و گلاب ایران تولید شده است.

بیش از نیم قرن است که در روز هشتم ذی الحجه و اول شعبان خانه خدا با گلاب قمصر کاشان عطرآگین می‌کند ضمن آنکه علاوه بر قبله گاه مسلمانان، همه ساله حرم مطهر مولای متقیان حضرت علی(ع)، مرقد مطهر امام حسین(ع) و حضرت اباالفضل(ع) و سایر عتبات عالیات با گلاب ناب مناطق جوشقان و کامو، نیاسر و برزک کاشان شستشو می‌شود .

کد خبر 188909
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز