گروه اجتماعی- علی‌اصغر محمدی: سرپرست حجاج ایرانی با رد برخی شایعات درباره لغو برگزاری مراسم برائت از مشرکین اعلام کرد:

حج

مراسم برائت از مشرکین امسال نیز همچون سال‌های گذشته در روز عرفه برگزار می‌شود. طی چند روز اخیر ‌ اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه براساس توافقنامه ایران و عربستان، مراسم برائت از مشرکین لغو شده است.‌ در همین حال برخی نمایندگان مجلس از فراخوانی وزیر ارشاد به مجلس برای پاسخگویی خبر دادند.از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی عربستان سعودی نوشت که پادشاهی سعودی تلاش برای برگزاری تظاهرات سیاسی در جریان مراسم امسال حج را تحمل نخواهد کرد.

شایعه است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی درباره برگزاری مراسم برائت از مشرکین در جمع خبرنگاران در مدینه گفت: در مراسم حج امسال نیز چهار دعای کمیل در مدینه منوره و مراسم برائت از مشرکین در روز عرفه برگزار می‌شود.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام‌سید‌علی قاضی‌عسکر با رد برخی شایعات در روزهای اخیر از سوی افرادی که اطلاعات درستی ندارند، تصریح کرد:

امسال نیز برنامه‌های سیاسی- معنوی حج ابراهیمی همچون سال‌های گذشته از سوی بعثه مقام معظم رهبری اجرا خواهد شد. سرپرست حجاج ایرانی برگزاری نخستین دعای کمیل در مدینه منوره را با شکوه دانست و از تمام عوامل برگزاری این رویداد مهم و نیروهای نظامی و امنیتی عربستان سعودی قدردانی کرد.

فراخوانی وزیر ارشاد به مجلس

برخی نمایندگان مجلس اما از توافقنامه‌ای بین ایران و عربستان سخن می‌گویند که براساس آن مراسم برائت از مشرکین امسال برگزار نمی‌شود. نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره توافقنامه سازمان حج و زیارت با دولت عربستان مبنی بر برگزار نشدن مراسم برائت از مشرکین در مراسم حج امسال به خبرگزاری ایکنا گفت: درباره این مسئله وزیر ارشاد باید پاسخگو باشد و این هفته به کمیسیون می‌آید تا درباره این توافقنامه توضیحاتی ارائه دهد. منصور حقیقت‌پور درباره جزئیات این توافقنامه اظهار کرد: این توافقنامه تنها محدود به برگزار نشدن مراسم برائت از مشرکین نیست بلکه یک‌سری از دستاوردهای حج ما به‌عنوان جرم تلقی شده است و طرف عربستانی بر این اساس می‌تواند حجاج ما را دستگیر کند. او افزود: برای نمونه شرکت در جشن غدیر یکی از این موارد است که در این توافقنامه جرم تلقی شده است و افراد شرکت‌کننده در آن دستگیر می‌شوند، جزئیات این موارد پس از توضیحات وزیر ارشاد در جلسه کمیسیون مطرح خواهد شد.

نظر طرف سعودی

به هر روی مسئولان سازمان حج و زیارت هنوز واکنشی به اخبار ضد‌و نقیض منتشر شده درباره مراسم برائت از مشرکین نداشته‌اند، در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی عربستان سعودی، نوشت: پادشاهی سعودی تلاش برای برگزاری تظاهرات سیاسی در جریان مراسم امسال حج را تحمل نخواهد کرد.

ژنرال سعد الخیلاوی، فرمانده امور امنیتی حج، به رسانه‌های عربستان گفته است: «ما اجازه نخواهیم داد تا کسی از این گردهمایی برای اهدافی که هیچ ارتباطی به این مراسم روحانی ندارد استفاده کند.»او در پاسخ به پرسشی درباره برگزاری مراسم برائت از مشرکین اظهار کرد: «تمام تلاش‌هایی که امنیت مراسم حج و زائران را به خطر می‌اندازد با شدیدترین برخورد مواجه خواهد شد.»

کد خبر 186974

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز