همشهری آنلاین: آخرین نماز جمعه مهر ماه 91 در تهران به امامت آیت‌الله سید احمد خاتمی در دانشگاه تهران برگزار شد.

بازدید شهردار تهران و پروفسور سمیعی از مرکز بین المللی علوم مغز و اعصاب ایران

به گزارش ایسنا، آیت‌الله احمد خاتمی در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به این‌که «امر به تقوا 69 بار در قرآن آمده است» اظهار کرد: 54 بار در مدینه و 15 بار در مکه امر به تقوا نازل شده است که البته در دوره مکه به عنوان دوره مبارزات تقوا یک امر ضروری است، اما در دوره مدینه یعنی دوره سازندگی جامعه نوین اسلامی عنصر تقوا ضروری‌ترین عنصر است چون با تقوا می‌توان جلوی بسیاری از کشمش‌های نادرست سیاسی را گرفت.

وی با اشاره به مناسبات پیش رو از جمله روز عرفه گفت: در روز عرفه دعا کنید که این دعاها کشور را بیمه کرده می‌کند و خواهد کرد.

وی با پربرکت خواندن سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی تصریح کرد: این سفر در دو بخش شکلی و محتوایی قابل تحلیل است، چون در بخش شکلی از سفرهای کم‌نظیر و استقبال از ایشان بسیار باشکوه بود؛ چراکه تنها از سوی یک قومیت انجام نشد بلکه شیعه، سنی، ترک،فارس ،‌کرد و غیره در این استقبال باشکوه حضور داشتند و محور وحدت‌شان مقام معظم رهبری بود.

این عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان همچنین به حضور باشکوه نسل سومی‌ها و نسل چهارمی‌ها در استقبال از رهبری اشاره کرد و افزود: ابراز ارادت نسل سومی‌ و چهارمی‌ها را به ولی فقیه‌شان شاهد بودیم؛ اگر عشق به ولایت آن‌ها بیش از نسل اولی‌ها نباشد، اما مثل آن‌هاست؛ چراکه این استقبال تنها از یک رهبر سیاسی نیست، بلکه نوعی استقبال مکتبی است؛ چراکه مردم ولی فقیه‌شان را نایب عام امام زمان‌شان می‌دانند.

وی با بیان این‌که «استقبال مردم خراسان شمالی به نمایندگی از کل امت مسلمان ایران بود» خاطرنشان کرد: این استقبال در مقطع فعلی بسیار معنی‌دار بود چون دشمنان امیدوار بودند تحریم‌ها اثرگذار بوده باشد و استقبال کمرنگ شود، اما باشکوه‌ترین مراسم در تاریخ استان خراسان شمالی شکل گرفت و پیامش این است که در برابر تحریم و جنگ اقتصادی شما مردم پیمان خون با نظام‌شان را دارند و با تمام توان پای نظام ایستاده‌اند و از نماد نظام‌شان که ولی فقیه و مقام معظم رهبری است دفاع می‌کنند.

وی تاکید کرد: زبان حال و قال مردم این است که تا آخرین نفس نفر و قطره خون پای این نظام اسلامی ایستاده‌ایم.

خاتمی با اشاره به این‌که «در عرصه‌ محتوایی هم مقام معظم رهبری رهنمودهای نو مطرح کرده‌اند» توضیح داد: رهبری از توطئه‌های دشمنان و تسلیم‌ناپذیری ملت تا مساله انتخابات پیش‌رو نکاتی را مطرح کردند و به نظر من مهم‌ترین بخش بیانات ایشان در رابطه با سبک زندگی اسلامی بود.

وی ادامه داد: تخبگان حوزوی و دانشگاهی و مردم به بیانات رهبری لبیک بگویند تا نماد اسلامی شدن در زندگی دیده شود و امیدواریم که همه‌ آن‌ها که مخاطب رهبری هستند در این عرصه به وظیفه خود عمل کنند و نگذارند این رهنمودها زمین بماند و در این راستا از شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکر می‌کنم که در جهت اجرای رهنمود مقام معظم رهبری برای تکثیر نسل مشوق‌هایی را اعلام کردند؛ این مشوق‌ها باید بیش از آن‌هایی باشد که آقایان برای تنظیم خانواده گذاشته بودند چون امروز تکثیر نسل ضرورتی برای کشور ماست که باید تحقق یابد.

وی با اشاره به راهبردهایی که دشمن تا انتخابات در پیش خواهد گرفت نیز گفت: یکی از این راهبردها تشدید فشارهاست تا بر انتخابات یازدهم ریاست جمهوری تاثیرگذار باشد و به امید ناکام‌شان بتوانند تغییر در ساختار حکومت به وجود آورند، اما به دشمنان خارجی و دوستان آن‌ها در داخل می‌گویم هواداری مردم از نظام اسلامی سیاسی نیست که بتوان با بازی سیاسی جدای‌شان کرد بلکه این هواداری اعتقادی است و به فضل خدا کم شدنی نیست.

خطیب جمعه تهران راهبرد دوم دشمنان را بحرانی جلوه دادن کشور دانست و گفت: برخی سیاسیون در رابطه با اوضاع کشور تدابیر سرگشتگی سیاسی، وارونگی سیاسی و بی‌هنجاری را مطرح کرده‌اند تا بگویند کشور به حالت بحرانی قرار دارد یعنی همان چیزی که دشمنان می‌خواهند، البته مشکل وجود دارد اما بحرانی نیست و بهتر است برای پیدا کردن بحران سری به کشورهای اروپایی بزنند.

وی القای یاس و ناامیدی به خصوص در بین جوانان را راهبرد دیگر دشمنان دانست و اظهار کرد: وانمود می‌کنند که از این گردنه نمی‌توان عبور کرد در حالی که ملت بزرگ ایران گردنه‌های سخت‌تر را پشت‌سر گذاشته و به تعبیر مقام معظم رهبری ملت ایران امروز بیش از هر زمانی دیگر در مقابل دشمن احساس قدرت می‌کند که این احساس متکی به واقعیات است.

وی به فضاسازی ناحق پیش از فرا رسیدن انتخابات اشاره و تصریح کرد: قبل از انتخابات 88 برخی زمزمه تقلب را سر دادند در حالی که در فروردین سال 88 مقام معظم رهبری برای این توطئه هشدار داده بودند و هنوز چند ماه به انتخابات نمانده که همان جریان با همان اسم و رسم شعار انتخابات آزاد را سر می‌دهند و می‌خواهند با این طرح این مسائل بگویند که انتخابات قبلی آزاد نبود و انتخابات بعدی هم اگر کاندیدای ما رد شود آزاد نیست، یا اگر مردم به کاندیدای ما رای ندهند هم انتخابات آزاد نبوده است و انتخابات آزاد در نگاه آنان این است که نماینده آن‌ها از صندوق بیرون آید پس با این شعار به سمت ایجاد التهاب می‌روند اما همانطور که رهبری فرمودند به فضل خدا در 33 سال گذشته انتخابات در کشور ما آزاد و سالم بوده، هست و خواهد بود و این شعارهای که داده می‌شود برای فضاسازی در امر انتخابات و التهاب‌آفرینی است.

خاتمی با اشاره به این‌که «دشمن به دنبال این است که وانمود کند تحریم‌ها مربوط به اصرار ایران برای حق مسلم انرژی هسته‌ای است» گفت: می‌گویند اگر از این موضوع دست بردارید تمام شود، اما این تحریم‌ها از سال 59 شروع شد که اسمی از انرژی هسته‌ای مطرح نبود.

وی به انتشار شایعات،‌ دروغگو‌یی‌ها و فشارها برای کشاندن ایران به میز مذاکره اشاره کرد و گفت: ما هیچ وقت میز مذاکره را ترک نکردیم، شما میز مذاکره‌ای می‌خواهید که خروجی آن تسلیم ملت ایران باشد، اما این آرزو را به گور خواهید برد و به قول مقام معظم رهبری شما کوچکتر از آن هستید که ملت مبارز بصیر و آگاه ایران را مقابل خواسته‌های خود به زانو در بیاورید.

وی به قطع برنامه‌های برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به دستور مستقیم اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: اتحادیه اروپا وقتی دید که آبرویش در دنیا رفته است این مساله را تکذیب کرد، اما فایده ندارد؛ چراکه شما که مدعی آزادی بیان هستید و وقتی به پیامبر(ص) توهین می‌شود دم از آزادی بیان می‌زنید، چطور تحمل چند شبکه که روشنگری و افشاگری می‌کنند را ندارید.

امام جمعه موقت تهران به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا اشاره کرد و بسیاری از آن‌ها را شعاری دانست و تصریح کرد: نفس تحریم‌ها انتقام از یک ملت است که چرا انقلاب کردید. ننگ بر اتحادیه اروپا که دم از استقلال می‌زند، اما این‌طور حلقه به گوش آمریکاست و خنده‌دار است که اتحادیه اروپا نامزد جایزه صلح نوبل شده با این ادعا که شش دهه در هیچ جنگی داخل نشده است و این دروغ بزرگی است و سوال این است که آیا اتحادیه اروپا در جنگ صدام اشغال عراق و افغانستان و کشتن هزار بی‌گناه در الجزایر دست نداشت؟

وی با تاکید بر این‌که «اتحادیه اروپا بداند با این کارها ما آسیب نمی‌بینیم ولی آبروهای آن‌ها خواهد رفت» خاطرنشان کرد: دنیای استکبار بداند ملت ایران سختی‌ها را تحمل کرده و فرسوده‌شدنی نیست اما به فضل خدا شما را فرسوده خواهد کرد.

وی گفت: ملت ایران ملتی مومن است، خدا با این ملت است و این ملت شکست‌ناپذیر است.

خاتمی در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته تهران نیز از مصادیق تقوا را شکر نعمت‌های خدا دانست که ما را فرا گرفته است و اظهار کرد: نعمت هستی بالاترین نعمت و نعمت رزق و نعمت‌های معنوی که در قرآن فراوان از آن‌ها یاد شده است همگی از سوی خداوند است.

وی با بیان این‌که «یکی از اصول اخلاقی اسلام، انس با خداوند است» تصریح کرد: اساسی‌ترین اصل انس با خداوند، یقین به خداوند و ایمان به وعده‌های اوست.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم مبنی بر این‌که «اگر جن و انس که موظف به وظیفه هستند در صراط حق استقامت کنند ما آب فراوان به آن‌ها می‌نوشانیم»، گفت: آب نماد حیات و زندگی است، پس اگر انسان روی حرف حق خود بایستد بهترین زندگی این جهانی و آن جهانی را خواهد داشت.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به این‌که در قرآن آیات زیادی در باب استقامت آمده است، توضیح داد: این آیات به سه گروه تقسیم می‌شوند که یک گروه آن می‌گوید بهشت آن جهانی و این جهانی از رهگذر استقامت در راه خداست و گروه دوم مبنای استقامت و در نهایت گروه سوم حوزه‌های استقامت را معرفی می‌کنند.

وی افزود:‌ در قرآن تصریح می‌شود افراد بهشتی بدون تحمل رنج‌ها به بهشت خود دست نخواهند یافت و کسانی که وعده‌های خداوند را باور داشته باشند می‌توانند مقابل کفر و شرک بایستند و بیم از هیچ قدرتی نخواهند داشت چون قدرتی را فوق قدرت خداوند در نظر ندارند.

وی با اشاره به این‌که «این ملت بیش از دویست هزار شهید تقدیم انقلاب کرده و ما خانواده پنج شهید نیز داریم که چهار پسر و پدر خانواده شهید شده‌اند و پای حرف حق خود ایستاده‌اند»، گفت: این ملت، ملت مومن است، خدا با این ملت است و این ملت شکست‌ناپذیر است.

 

کد خبر 188281

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار