همشهری آنلاین: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص حواشی سفر احمدی نژاد به برزیل گفت: رئیس جمهور باید از همان ابتدا که وارد فرودگاه برزیل شده و متوجه شد که شأن ریاست جمهوری و جمهوری اسلامی ایران رعایت نمی شود، سفر را ادامه نمی داد و باز می گشت.

عوض حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره سفر رئیس جمهور کشورمان به برزیل و حاشیه های این سفر که عدم استقبال مناسب از رئیس جمهور در بدو ورود و همچنین نپذیرفتن درخواست دیدار رئیس جمهور با همتای برزیلی خود، گفت:البته ما در جریان جزئیات سفر رئیس جمهور نبوده ایم اما اخبار رسیده حاکی از آن است که برخوردی که با رئیس جمهور شده بسیار سخیف بوده است.

وی با اشاره به اینکه این برخورد در حد و شأن رئیس جمهور ایران نبوده است، بیان کرد : باید در اینگونه سفرها تجدید نظر داشته باشیم.

حیدر پور با اشاره به انجام نشدن استقبال درخور شأن رئیس جمهور در فرودگاه برزیل و با تأکید بر اینکه رئیس جمهور نباید اجازه دهد که به حیثیت جمهوری اسلامی ایران آسیب وارد شود، افزود: ایشان باید از همان ابتدا که وارد فرودگاه شده و متوجه شد که شأن ریاست جمهوری و جمهوری اسلامی ایران رعایت نمی شود، سفر را ادامه نمی داد و باز می گشت.

گفتنی است در جریان سفر سال 89 رئیس جمهور برزیل به ایران که در جریان شرکت وی در اجلاس گروه 15 انجام گرفت با استقبال وزیر امور خارجه وارد تهران شد و در ادامه مورد استقبال رسمی احمدی نژاد قرار گرفته بود.

بررسی اعدام اتباع ایرانی در عربستان به جلسات بعدی کمیسیون موکول شد

حیدر پور همچنین درباره جلسه دیروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز گفت: دیروز به دلیل اینکه علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه کشورمان در سفر خارج از کشور به سر می برد ، عراقچی معاون وزیر خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس حضور یافت.

وی افزود: در این جلسه عراقچی راجع به مواردی که حول و حوش سفر مسکو ، بغداد و استانبول بود، توضیحاتی را ارائه کرد و نمایندگان در جریان امور مربوط به مذاکرات ایران و 1+5 قرار گرفتند.

حیدرپور تأکید کرد: در این جلسه در خصوص اعدام اتباع ایرانی در عربستان و دیدار وزیر خارجه ایران و انگلیس موضوعی مطرح نشد و قرار است در جلسات آتی کمیسیون و پس از بازگشت وزیر امور خارجه از سفر از ایشان دعوت شده و در این باره صحبت کنیم.

کد خبر 175142

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار