گروه سیاسی: از آخرین باری که در یک جلسه علنی برای تأیید یا رد اعتبارنامه یک نماینده رأی‌گیری شده است، چیزی نزدیک به هشت سال می‌گذرد.

سابقه اتفاقی چنین به مجلس ششم برمی‌گردد که اکثریت اصلاح طلب، به اعتبارنامه حداد عادل که بعدها رئیس فراکسیون اصولگرایان آن مجلس شد اعتراض کردند. دیروز پس از دو دوره مجلس اصرار احمدتوکلی و الیاس نادران بر اعتراض به اعتبارنامه علی ایرانپور، نماینده مبارکه که البته دلایلی کاملاً مجزا با رد اعتبار پیشین داشت، کار را ابتدا به جلسه غیرعلنی و سپس به رأی‌گیری در صحن کشاند تا نهایتا ایرانپور هم به جمع نمایندگان این دوره بپیوندد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی همشهری، سوءاستفاده از عناوین علمی جعلی اتهامی بود که از سوی معترضان به ایرانپور زده شده بود. شعبه بررسی‌کننده اعتبارنامه این نماینده، اعتبارنامه او را رد کرده و موضوع را به کمیسیون تحقیق ارجاع داده بود که این کمیسیون اعتبارنامه ایرانپور را تأیید کرد، اما در جلسه علنی روز گذشته الیاس نادران نماینده مردم تهران اسنادی را نشان داد که ادعا می‌شد ایرانپور به جرم سرقت چک و جعل چهار عنوان علمی در دادگاه محکوم شده است.

این اتهامات وقتی که مطرح شد محمد حسن ابوترابی فرد که در غیاب علی لاریجانی ریاست جلسه علنی را برعهده داشت سخنان نادران را قطع کرد و خطاب به او گوشزد کرد که درباره آنچه شورای نگهبان بررسی نکرده صحبت کنید.

نادران در ادامه با تأکید بر اینکه استعلامی در این خصوص از شورای نگهبان نکرده‌ام، گفت: حکم نهایی دادگاه تجدید نظر استان در تاریخ90.12.7 در مورد ایرانپور با اتهام سرقت چک صادر شد و وی به سه ‌ماه و یک روز حبس و رد مال محکوم شد و او سند حکم دادگاه را از طریق نمایشگر بزرگ مجلس به نمایش گذاشت.

نادران درخصوص اتهام دوم ایرانپور نیز گفت که منتخب مردم مبارکه خود را در تبلیغات انتخاباتی دارای مدرک دکتری پیراپزشکی، لیسانس حقوق، فوق لیسانس علوم سیاسی و لیسانس شهرسازی معرفی می‌کند. بعد از انتخابات، رقبای وی به دادگاه شکایت می‌کنند و براساس استعلامات ثابت می‌شود که هر چهار عنوان جعلی است. وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی درخصوص مدرک پیراپزشکی وی اعلام کرده که چنین مقطع و رشته‌ای وجود ندارد و این عنوان جعلی است.

وی همچنین با اشاره به سخنان مطرح شده در جلسه غیرعلنی گفت: در این جلسه غیرعلنی آقای ابوترابی از قول سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که هنگام تبلیغات انتخاباتی به ایرانپور تذکر داده شده که از این عناوین استفاده نکند و ایشان استفاده نکرده است اما طبق اسناد ما، ایشان به استفاده از این عناوین جعلی در طول تبلیغات انتخاباتی‌اش اصرار داشته‌است.

این بحث‌ها ادامه داشت تا جایی که عوض حیدرپور به‌عنوان مدافع ایرانپور پشت تریبون قرار گرفت و از نمایندگان خواست تا اشتباه ایرانپور را ببخشند و اعتبارنامه وی را تصویب کنند. او نسبت به به‌کاربردن الفاظ سارق و سرقت در صحن علنی تذکر داد و نمایندگان معترض را دعوت به انصاف کرد.

علی ایرانپور هم وقتی در جایگاه قرار گرفت تا از خود دفاع کند، تاریخ تحصیل خود در برخی رشته‌های تحصیلی مورد ادعا را اعلام کرد و از نمایندگانی که پیش از این به اعتبارنامه آنها بدون دلیل اعتراض کرده بود عذرخواهی کرد. ایرانپور در ابتدای مجلس نهم وقتی اعتراض توکلی و نادران را دید، در واکنش به اعتبارنامه کلیه نمایندگان تهران به‌جز باهنر و ابوترابی اعتراض کرد.

در حاشیه رأی‌گیری برای اعتبارنامه ایرانپور البته حاشیه‌هایی هم رقم خورد. زهره طبیب‌زاده در تذکری اعلام کرد که سخنگوی کمیسیون تحقیق، در صحن علنی راه افتاده و از نمایندگان می‌خواهد رأی سفید (رأی مثبت) به اعتبارنامه ایرانپور بدهند. او گفت که وقتی به این اقدام عبدالرضا عزیزی اعتراض کرده است، عزیزی خطاب به طبیب‌زاده نیز گفته که اعتبارنامه شما در کمیسیون تحقیق رد شده بود که ما تأیید کردیم. اعتبارنامه طبیب‌زاده مورد اعتراض حامد قادر‍‌مرزی قرار گرفته بود که تأیید شد. طبیب‌زاده دیروز در صحن علنی گفت که اگر اعتبارنامه من رد شده بود و ایشان ترحم کرده و آن را تأیید کردند مجددا به اعتبارنامه من رسیدگی شود.

چنین درخواستی را احمد توکلی هم داشت. از بین شش نماینده‌ای که اعتبارنامه‌شان به کمیسیون تحقیق ارجاع شده، ظاهرا او تنها کسی است که هنوز اعتبارنامه‌اش در این کمیسیون در حال بررسی بوده و بقیه تصویب شده است. منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی دیروز در صحن علنی گفت که اعتبارنامه بنده را در صحن علنی مجلس بررسی کنید تا معترضین دلایل خود را بیان کرده و بنده نیز دفاع کنم. دیروز پس از جمع‌آوری آرا از 257نماینده حاضر در جلسه، 150نماینده به اعتبارنامه علی ایرانپور رأی دادند.

تذکر شورای نگهبان به دو نماینده

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه کار این شورا تنها محدود به تأیید صلاحیت افراد قبل از انتخابات نیست، اظهار کرد: اگر نمایندگان برخلاف وظایف خود عمل کنند با آنان برخورد می‌شود. آیت‌الله احمد جنتی در جمع اعضای هیأت نظارت بر انتخابات استان گیلان از تذکر به دو نماینده راه‌یافته به مجلس نهم در مدت کوتاه خبر داد و گفت: شورای نگهبان با دقت بر کار نمایندگان نظارت دارد. وی با بیان اینکه هم‌اکنون نیز تعدادی از رد صلاحیت‌شدگان اعتراض دارند، افزود: انسان در معرض خطا و اشتباه است و انسان عاقل و متدین باید اشتباه خود را برطرف کند.

کد خبر 175345

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار