همشهری آنلاین: هفته گذشته یک خرده سیاره با فاصله اندکی از کنار زمین عبور کرد، این درحالی است که دانشمندان اخیرا اعلام کردند اندازه این خرده سیاره دوبرابر چیزی بوده که پیشتر تصور می‌کردند

خرده سیارک‌ها

به گزارش مهر، خرده سیاره 2012 LZ1 با فاصله 5.3 میلیون کیلومتر مربع از زمین حرکت می‌کرد، روز 14 ژوئن به نزدیک‌ترین فاصله خود به زمین رسید. از آنجا که این فاصله تقریبا 14 برابر فاصله میان زمین و خورشید است، این خرده سیاره مستطیلی شکل نمی‌توانست تهدیدی برای برخورد با سیاره ما باشد.

این درحالی است که عبور نزدیک این خرده سیاره از کنار زمین فرصتی را برای ستاره شناسان فراهم کرد تا با استفاده از سیستم‌های رادار سیاره‌ای خود در رصدخانه آرسیبو (تلسکوپ رادیویی بزرگی در پرتوریکو) اندازه این خرده سیاره را بررسی کرده و اعلام کرده است که اندازه آن به واقع دست کم گرفته شده است.

دانشمندان ابتدا تصور می‌کردند که 2012 LZ1 اندازه یک محله شهری است اما براساس نور آن، درحالی که از کنار زمین عبور می‌کرد، دریافتند که اندازه واقعی این خرده سیاره دوبرابر اندازه درنظر گرفته شده است و گفته می‌شود که در وسیع‌ترین بخش خود یک کیلومتر وسعت داشته است.

الن هاول، از رصدخانه آرسیبو به عنوان یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: این جسم بزرگ‌تر از چیزی بود که ما انتظار آن را داشتیم و این امر نشان می‌دهد که چقدر رادارهای رصدخانه‌ها حائز اهمیت هستند چرا که ما هنوز هم در حال دریافت اطلاعاتی درباره تعداد خرده سیاره‌ها هستیم.

آنها افزودند که در صورت برخورد چنین جسم بزرگی به زمین می‌تواند تبعات جدی جهانی به دنبال داشته باشد. اما اندازه گیری‌های رادار نشان داده است که این جسم هیچ گونه شانسی برای برخورد با زمین طی 750 سال آینده ندارد.

مایک نسلون، مدیر علوم رادارهای بین سیاره‌ای در رصد خانه آرسبو اظهار داشت: حساسیت رادار ما این فرصت را فراهم می‌کند که ویژگی‌های فیزیکی این خرده سیاره را اندازه گیری کنیم و به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا این خرده سیاره در 750 سال آینده بر زمین تأثیر می‌گذارد یا خیر.

این خرده سیاره تازه کشف شده نخستین بار 10 ژوئن در رصد خانه سایدین اسپرینگ استرالیا مشاهده شد، از آن زمان این جسم نزدیک زمین با فاصله اندکی از کنار زمین گذشت و ستاره شناسان اندازه‌های تقریبی از آن در اختیار داشتند.

تحقیق در رابطه با حفظ زمین از برخورد با سنگ‌های فضایی همواره از موضوعات مورد علاقه محققان بوده است. طی تاریخ 4/5 میلیارد ساله، زمین به کرات مورد اصابت خرده سیاره‌ها قرار گرفته که در برخی از موارد این ضربات درصد قابل توجهی از حیات در زمین را نابود کرده است.

ستاره شناسان حدود 9 هزار خرده سیاره نزدیک به زمین را شناسایی کرده‌اند اما اعتقاد دارند که تعداد آنها بسیار بیشتر است و هنوز شناسایی نشده‌اند.

کد خبر 174946

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز