همشهری آنلاین: وقتی شهاب سنگ اسرارآمیز با زمین شهر فوکانگ در چین برخورد کرد، زیبایی اندکی داشت، اما تکه کردن این شهاب سنگ نور خیره کننده و جذابی را از آن منعکس می‌کند

 

به گزارش خبرگزاری مهر، درون شهاب سنگ فوکانگ که در سال 2000 کشف شد، کریستال‌های طلایی نیمه شفافی از یک ماده معدنی به نام الیوین است که درمیان سنگ لانه زنبوری شکل آهن- نیکل می‌درخشد.

این شهاب سنگ نادر وقتی در سال 2000 در صحرای گابی در استان سین کیانگ کشف شد، هم وزن یک خودرو هاچ بک بود. از آن زمان این سنگ به چندین قسمت تقسیم شده که این امر بر انعکاس مواد داخلی آن به ویژه وقتی خورشید به آن می‌تابد تأثیرگذار بوده است.

یک مجموعه دار ناشناس بزرگ‌ترین بخش این شهاب سنگ را به وزن بیش از 400 کیلوگرم در اختیار دارد. در سال 2008 این قطعه با قیمت 2 میلیون دلار در یک مزایده در نیویورک به فروش گذاشته شد اما کسی آن را خریداری نکرد.

حتی قطعات کوچک این سنگ، به قیمت 20 تا 30 پوند به ازای هر گرم به فروش رفته‌اند.

آزمایشگاه شهاب سنگ آریزونا که 31 کیلوگرم از این سنگ را در اختیار دارد، اعلام کرده است که یافته‌های شگفت انگیز درباره این شهاب سنگ یکی از بزرگ‌ترین اکتشافات شهاب سنگی در قرن بیست و یکم است.

محققان این آزمایشگاه اعلام کرده‌اند که این سنگ که یک درصد از تمام شهاب سنگ‌ها را تشکیل می‌دهند از تمام نمونه‌های کشف شده بیشتر می‌درخشد، اما این سنگ از سایرین بزرگ‌تر نیست.

در سال 2005 یک سنگ فضایی به وزن بیش از 600 کیلوگرم در کانزاس کشف شد.

بخش اصلی شهاب سنگ فوکانگ که به قیمت 2 میلیون دلار به فروش رسیده است.

کارشناسان آزمایشگاه آریزونا اظهار می‌دارند که شهاب سنگ‌ها که از آهن- نیکل تشکیل شده به واسطه وجود مواد کانی الیوین شبیه موزایک به نظر می‌رسد و گفته می‌شود که سیاره‌های درحال شکل گیری است.

کارشناسان اعتقاد دارند که این شهاب سنگ‌ها از شهاب‌هایی جدا می‌شوند که حدود 5/4 میلیارد سال پیش در طول شکل گیری منظومه شمسی ایجاد شده و تعداد معدودی از آنها باقی مانده‌اند.

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۲۷ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۷:۵۵