همشهری آنلاین: محققان انستیتو پاستور پاریس موفق به کشف و شناسایی سلول های بنیادی زنده در اجساد انسان بعد از گذشت 17 روز از مرگ شده‌اند

سلول‌های بنیادی

به گزارش ایسنا، برخی محققان مدعی شده بودند که سلول‌های بنیادی می‌توانند حداکثر پس از دو روز از مرگ در جسد انسان به حیات خود ادامه دهند، اما بیشتر دانشمندان امکان ادامه حیات سلول‌های بنیادی در جسد انسان را به دلیل کاهش سطح اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز تقریبا غیر ممکن اعلام کرده بودند.

اما تحقیقات صورت گرفته توسط تیم تحقیقاتی انستیتو پاستور پاریس به سرپرستی فابریس شریتا متخصص بافت شناسی و با همکاری دکتر تاجبخش نشان می‌دهد، سلول‌های بنیادی می‌توانند در محیط بدون اکسیژن جسد، تا 17 روز زنده بمانند.

اجساد مورد بررسی در دمای چهار درجه سانتیگراد برای پوسیدگی و فساد قرار داده شدند و محققان موفق به کشف سلول‌های بنیادی از عضله اسکلتی بدن شدند.

پروفسور شریتا خاطر نشان می‌کند: ما در یک دوره 17 روزه اجساد را مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم این امکان وجود دارد که سلول‌های بنیادی بتوانند بیش از این نیز در جسد انسان عمر کنند.

همچنین این احتمال وجود دارد که بتوان سلول‌های بنیادی را در اجساد قدیمی‌تر نیز کشف کرد، اما این مساله به معنای استفاده از اجساد برای درمان بیماران نخواهد بود.

محققان پیش از این با پیوند سلول‌های بنیادی به بدن موش، موفق به احیای مجدد این سلول‌ها پس از گذشت 14 روز از مرگ موش شدند.

سلول‌های بنیادی از توانایی بالایی برای تبدیل شدن به بافت‌های دیگر برخوردارند، اما تعداد آنها در بدن بسیار محدود است.

کد خبر 174005
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز