همشهری آنلاین: پژوهشگران آمریکایی نشان دادند که تزریق سلول‌های بنیادی به موش‌ها همانند یک اکسیر حیات می تواند عمر این مدلهای آزمایشگاهی را حداکثر سه برابر کند

موش

محققان مدرسه پزشکی پیتسبورگ به خون گروهی از موش‌های متاثر از یک بیماری که آنها را دچار پیری زودرس می‌کرد سلول‌های بنیادی تزریق و در آنها علایم واضحی از سرزندگی و بهبود پارامترهای حیات را مشاهده کردند.

این سلول‌های بنیادی، سلول‌های پیشرویی بودند که از ماهیچه موش‌های سالم جوان به دست آمده بودند.

در این تحقیقات، موش‌هایی که تزریق سلول‌های بنیادی - پیشرو را دریافت کردند به جای اینکه همانند گروه کنترل بمیرند یک بهبودی واضح را در سلامت خود نشان دادند و دو یا سه برابر بیشتر از پیش بینی‌ها عمر کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مطالعات پیشین نشان می‌داد در افراد مسن، پیری اغلب به سبب عملکرد بد سلول‌های بنیادی برای مثال در کپی کردن اشتباه DNA و خطا در تمایز است. این خطاهای عملکردی در فرایند پیری اثراتی منفی برجای می‌گذارند.

این دانشمندان که نتایج یافته‌های خود را در شماره 3 ژانویه مجله نیچر ارتباطات منتشر کرده‌اند در این خصوص توضیح دادند: "آزمایشات ما نشان داد موش‌هایی که پروجریا (پیری کودکی) دارند پس از تزریق سلول‌های بنیادی گرفته شده از موش‌های جوان و سالم سلامت بیشتری به دست آوردند و عمر طولانی‌تری کردند. این بدان معنی است که عملکرد بد سلول‌های بنیادی یکی از دلایل تغییراتی است که با شروع پیری می‌بینیم."

این محققان افزودند: "ما می‌خواستیم ببینیم که آیا می‌توان این حیوانات را که به سرعت پیر می‌شوند نجات داد. به همین علت سلول‌های بنیادی- پیشرو را از موش‌های جوان و سالم به موش‌های 17 روزه مبتلا به پروجریا تزریق کردیم. در کل، موش‌های متاثر از این بیماری بین 21 تا 28 روز زندگی می‌کنند اما حیواناتی که با این روش تحت درمان قرار گرفتند بیشتر زنده ماندند و طول عمر آنها حتی به بیش از 66 روز رسید و زندگی خود را در شرایط سلامت بسیار بهتری ادامه دادند.

کد خبر 156054

برچسب‌ها