شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۴:۳۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: مصرف کنندگان قلیان در هر وعده مصرف معادل 80 تا 100 نخ سیگار دود دریافت می‌کنند و خطرابتلا به سرطان ریه در افرادی که قلیان مصرف می‌کنند 5 برابر افرادی است که مصرف کننده این محصول نیستند.

قلیان

به گزارش ایسنا، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات مرکز سلامت محیط و کار در سومین رور از هفته جهانی بدون دخانیات که " قلیان ترفندی دیگر از سوی صنایع دخانی" نام گذاری شده است، ضمن بیان این مطلب اعلام کرد: بیشتر مصرف کنندگان قلیان، سیگار نیز مصرف می‌کنند و تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان معمولا بی‌کیفیت‌ترین و نامرغوب‌ترین انواع موجود است. مصرف قلیان در بین جوانان، نوجوانان و زنان افزایش یافته است و در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله طی سالهای 82 تا 86 دو برابر شده است.

 بر اساس این گزارش، صنایع دخانی اغلب به صورت مستقیم و غیرمستقیم سالم و بی‌ضرر بودن مصرف قلیان را نسبت به سیگار تبلیغ می‌کنند در حالی که با مصرف قلیان مقادیر زیادی منواکسیدکربن، فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطان‌زای حاصل از احتراق ذغال، مواد ایجاد کننده حرارت و توتون استنشاق می‌شود.

 بر پایه این گزارش، استفاده مشترک از قسمت دهانی قلیان عاملی در انتقال بیماری‌های واگیردار همچون سل و هپاتیت است و مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند مبتلا به انواع سرطان‌ها، بیماری‌های عروقی و تنفسی می‌شوند. همچنین زنانی که در طول دوران بارداری از قلیان استفاده می‌کنند وزن نوزادشان هنگام تولد کمتر از حد طبیعی است.

 بر اساس این گزارش، چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم، زردی و فساد دندان‌ها از آثار استفاده از قلیان است.

 بر پایه این گزارش، همچنین تولید و عرضه تنباکوهای معطر و یا معسل ترفندی دیگر از سوی صنایع دخانی برای جذب جوانان، نوجوانان و زنان است.

4 تا 10 خرداد ماه، هفته جهانی بدون دخانیات است و شعار روز جهانی بدون دخانیات " دخالت‌های صنایع دخانی چند ملیتی را متوقف کنیم" اعلام شده است.

کد خبر 171998
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز