همشهری آنلاین: فرمانده نیروی انتظامی از مخالفت شدید پلیس با راه‌اندازی قهوه خانه‌های ویژه زنان خبر داد و گفت: نمی‌دانم راه‌اندازی قهوه خانه زنان پاسخ به کدام مطالبه مردم است زیرا مدل‌های جدید قهوه خانه به محلی برای بی‌بند و باری، کشیدن قلیان و سیگار تبدیل شده است.

به گزارش مهر، سردار اسماعیل احمدی مقدم روز دوشنبه در حاشیه ششمین همایش سراسری معاونان تربیت و آموزش ناجا با بیان این مطلب افزود: ما مسئول این کار نیستیم اما دلیل این موضوع را متوجه نشدم. قهوه خانه محلی است سنتی که کارگران برای چاشت و استراحت به آن مراجعه می‌کند اما مدل‌های جدید قهوه خانه به محلی برای بی‌بند و باری، کشیدن قلیان و سیگار تبدیل شده است. در بسیاری از قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌هایی که می‌بینم بسیاری در حال کشیدن قلیان هستند اما نمی دانم راه اندازی قهوه خانه زنان پاسخ به کدام مطالبه مردم است.

وی ادامه داد: طرح مسائل انحرافی صحیح نیست و ما با شکل جدید قهوه خانه داری مخالف هستیم. هر کجا برای بازدید می‌روم درخواست‌های مجوز به من داده می‌شود اما یک دانه از آن را هم تایید نکرده ام؛ برخی ناهنجاری‌ها در قالب قهوه خانه‌ها ترویج می‌شود.

وی در ادامه اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد که نسبت نرخ جرایم و حجم جرایم و تهدیدات در کشور کاهش یافته است اگرچه کشورهای همسایه جنوبی از دانش و فناوری به دلیل ثروت از حمایت کشورهای غربی برخوردار هستند اما شاخص‌ها از بهبود وضعیت ایران حکایت دارد. برخی‌ها مدعی شدند که ایران دومین کشور از نظر تلفات رانندگی در دنیا است که این موضوع را تایید نمی‌کنم و باید بگویم که آمارها از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌شود و ما در همه زمینه‌ها از میانه جدول پایین‌تر نیستیم.

طرح امنیت اخلاقی و دستگاهه‌ای فرهنگی

وی در پاسخ به پرسشی در مورد همراهی دستگاههای دیگر با پلیس برای اجرای طرح امنیت اخلاقی افزود: در خصوص طرح امنیت اخلاقی و امنیت اجتماعی ما مسئول ارزیابی فعالیت سایر دستگاه‌ها نیستیم اما احساس می‌کنیم بهترین همراهی را رسانه‌‌ها در پوشش خبری داشته‌اند اما به طور کلی از عملکرد دستگاه‌ها در این زمینه راضی نیستیم.

وی ادامه داد: نمایشگاه‌هایی در تهران یا شهرستان‌ها برگزار می‌شود که برخی از غرفه داران و بازدیدکنندگان وضعیت پوشش مناسبی ندارند و باید خود برگزار کنندگان ساز و کارهای لازم را پیش‌بینی کنند؛ ضرورتی ندارد که پلیس وارد این اماکن شود و با متخلفان برخورد کند.

به گفته احمدی مقدم، برخورد با بدپوششی و بدحجابی سومین مطالبه مردم از پلیس بعد از مبارزه با مواد مخدر و مسائل ترافیکی است.

وزارت ارشاد از اهر‌م‌هایش بیشتر استفاده کند

فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص درخواست وزیر ارشاد برای برخورد پلیس با محصولات ضد فرهنگی و تکثیرکنندگان غیرمجاز گفت: پلیس برخوردهای لازم را دارد اما یک بعد این موضوع حمایت از تولیدکنندگان و بعد دیگر برخورد با تهاجم فرهنگی است. برخی از این محصولات مجاز تولید اما غیرمجاز تکثیر می‌شوند و بخش زیادی نیز محصولات غیراخلاقی هستند؛ در هفته گذشته طرح ویژه‌ای در این زمینه در تهران به اجرا درآمد و با تولیدکنندگان و توزیع کنندگان برخورد شدید انجام شد. البته بهتر است خود وزارت ارشاد نیز از اهرم‌هایش بیشتر استفاده کند.

وی با انتقاد به برخی از دستگاه‌ها که سرریز کم کاری خود را روی دوش پلیس قرار می‌دهند تاکید کرد:‌ تمامی کارهای روی زمین مانده توسط دستگا‌ه‌ها به پلیس واگذار می‌شود که این کار فرهنگ خوبی نیست. هر جا اعتراض و کم کاری وجود دارد آنها پلیس را می‌آورند. البته پلیس اقدامات لازم را انجام می‌دهد اما این را خوب نمی‌دانیم.

احمدی مقدم در خصوص پرداخت دیه تیراندازی‌های اشتباه ماموران پلیس گفت: به صورت کلی خطاهای تیراندازی ماموران کاهش یافته است و امروز معدل تیراندازی به 68 رسیده است. هم اکنون میزان خسارت‌ها کاهش یافته است و مرگ متهمان در پی تیراندازی اشتباهی ماموران نیز رو به کاهش است و بیمه مسئولیت دیه‌ها را به صورت کامل پرداخت می‌کند و اگر ماموری قرار باشد به علت تیراندازی اشتباه بازداشت شود برای وی وثیقه سپاری می‌کنیم تا به زندان نیافتد.

کد خبر 171419

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی