گروه سیاسی: سلسله جلسات دادگاه رسیدگی به فساد مالی 3 هزار میلیارد تومانی در حالی به آخرین جلسات خود در رسیدگی به اتهامات 32متهم نخست این پرونده نزدیک می‌شود که به‌رغم انتقادات رئیس‌جمهور نسبت به نحوه برگزاری جلسات دادگاه تاکنون پای چند مقام ارشد دولتی به میز محاکمه کشیده شده است.

در کیفرخواست‌هایی که تاکنون برای چند معاون وزیر و مدیر دولتی در جلسات دادگاه قرائت شده، این افراد به‌طور عمده به اتهام دریافت رشوه و ایجاد رانت برای گروه امیرمنصور آریا به دادگاه احضار شده‌اند. یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی دیروز در شعبه اول دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شد و در آن به اتهام 7 نفر دیگر از متهمان این پرونده از جمله معاون سابق وزیر صنایع در 2 نوبت صبح و عصر رسیدگی شد. «اصلی‌ترین و نبض فولاد کشور ایمیدرو است که... تاثیر مستقیم در بازار دارد.

من اگر می‌خواستم به‌عنوان وارد‌کننده و تولید‌کننده با آقای «خ - الف» مدیرعامل این سازمان ملاقات داشته باشم نمی‌توانستم منشی وی را ببینم. حالا در دادگاه کنار من نشسته است و 900 میلیون تومان هم رشوه گرفته است. او مشاور خسروی بوده است.» این جملات مدیرعامل وقت شرکت خدمات عمومی فولاد ایران در جلسه قبلی دادگاه و در وصف «خ - الف» معاون سابق وزیر صنایع بود که روز گذشته برای پاسخگویی به همین اتهامات در دادگاه حضور داشت.

رضا نجفی نماینده دادستان اتهامات «خ -الف» مدیرعامل سازمان ایمیدرو را مبنی بر ارتشاء به مبلغ 900میلیون تومان و مشارکت به اخلال در نظام اقتصادی کشور قرائت کرد و با بیان اینکه با توجه به کیفرخواست اصلاحی وقوع جرم از سوی متهم محرز است و خواستار اشد مجازات وی هستیم اظهار داشت: از منطق دادستانی این متهم مستحق عنوان مجرمانه فساد فی‌الارض است اما نظر بازپرس مشارکت در اخلال بود. پس از این سخنان، قاضی سراج گفت: برایم سخت است که به معاون وزیر که امین دولت است تفهیم اتهام کنم. متهم فوق نیز در پاسخ به سوابق خود در دولت اشاره کرد و گفت که لحظه‌ای در خدمت تعلل نکرده‌ام.

ضرب‌الاجل وزیر

«خ- الف» در ادامه دفاعیات خود درباره شهرک صنعتی سلیکون متان نیز گفت: گروه آریا در جلساتی که داشتیم اعلام کردند برای راه‌اندازی این شهرک در بروجرد نیاز به یک میلیارد و 300میلیون دلار اعتبار دارند. در آن جلسه مسئولان وزارتخانه و بانکی حضور داشتند. به من نیز دستور داده شد ظرف 10 روز مجوز شهرک صنعتی را صادر کنم.

متهم «خ- الف» گفت: مه آفرید در جلساتی که با یکی از وزرا داشت وی را به اسم کوچک صدا می‌کرد. «‌ خ - الف» با اشاره به اینکه در جلسه‌ای با یکی از افراد گروه آریا متوجه می‌شود که این گروه می‌خواهد فولاد خوزستان را بخرد، افزود: وقتی او از دفتر من خارج شد چون تبعات این اقدام را می‌دانستم به استاندار خوزستان اطلاع دادم که می‌خواهند فولاد خوزستان را بفروشند تا اتوبان رامسر را دوطبقه کنند. قاضی سراج خطاب به متهم گفت: البته شورای رقابت هم این موضوع را باطل اعلام کرد. متهم در جواب قاضی گفت: فعلا که شرکت سایپا را فروختند و هنوز هم نتوانستند آن را ابطال کنند.

درخواست نماینده دادستان

نماینده دادستان هم در ادامه گفت: اگر با کمی انصاف نگاه کنیم خواهیم دید که ایشان معاون وزیر بوده و رفته رشوه گرفته است. آیا معاون وزیر وقتی می‌خواهد رشوه بگیرد می‌آید بسم‌الله‌الرحمن الرحیم می‌گوید برای رضای خدا رشوه می‌گیرد یا اینکه اسمش را شیرینی و حق‌الزحمه و چیزهای دیگر می‌گذارد. وی به قاضی سراج گفت: درست نیست که ما با اینگونه مجرمان نرم برخورد کنیم و از کنار یقه‌سفید‌ها و دانه‌درشت‌ها آرام رد شویم درحالی‌که در نهج‌البلاغه آمده است باید با اینگونه مجرمان به‌گونه‌ای برخورد شود که خوار شوند.

در این هنگام قاضی سراج به نماینده دادستان درباره طولانی شدن اظهاراتش تذکر داد؛ اما فراهانی گفت: آقای قاضی این آخرین معاون وزیری است که در بین این 32نفر وجود دارد؛ اجازه دهید دفاعیات ما کامل باشد.فراهانی گفت: نکته دیگر توجه به اموال و دارایی‌های شماست. شما فردی 38ساله هستید. یک مدیر جوان درصورت رعایت موازین و رفتار اسلامی یک زندگی ساده و متوسط دارد درحالی‌که ما در یک بار تفتیش منزل شما موفق به کشف 80سکه، 7 ساعت گران‌قیمت و 4 عدد شمش 100‌گرمی طلا شدیم. به اینها اضافه کنید 5 سند ملکی و همچنین 300 میلیون تومان پول نقد در حساب بانکی. همه اینها را پیمانکاران به شما هدیه داده‌اند.

نماینده دادستان گفت: شما اگر ساده‌ترین کارمند دنیا هم فرض کنید اگر کسی به او بگوید مقداری پول به تو می‌دهم صرف کار خیر کن حداقل تحقیق می‌کند و با اندکی تعقل به این نتیجه می‌رسد که شاید گرفتن این پول برایش مسئله به همراه داشته باشد. شما که معاون وزیر بودید با درنظر گرفتن این مسائل چگونه می‌شود که بررسی نکردید 900میلیون تومان پول را برای چه می‌گیرید.

آقای«خ-الف» می‌گوید کارهایی که من انجام دادم تاثیری بر اخلال در نظام اقتصادی نداشته است و کاره‌ای نبوده‌ام و چگونه می‌توانستم در افزایش تولید فولاد نقش داشته باشم اما باید از ایشان پرسید شما مدتی مدیر صنایع خوزستان بودید.

یک دوره رئیس دفتر آقای «م» بودید. یک دوره مدیرعامل ایمیدرو و زمانی هم در شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کردید، همه اینها کافی نیست تا شما بتوانید خیلی از کارهایی که می‌توانستید انجام دهید؟

کد خبر 171327

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار