همشهری آنلاین: فرماندار منطقه الخالص در استان دیالی با اشاره به درخواست یک گروه 160 نفره از منافقین برای پناهندگی سیاسی به عراق از همراهی برخی از سیاستمداران عراقی با این گروهک تروریستی پرده برداشت.

خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه الاستقامه،در عراق گزارش داده است:  "عدی الخدران" فرماندار منطقه الخالص در استان دیالی(دیاله) گفت : "عبدالحمید افران" که فرمانده یک گروه 160 نفره در اردوگاه اشرف است، درخواست پناهندگی سیاسی به مقامات عراقی داده است.

وی افزود: وی به سبب اختلافاتی که با "محمد طبری" فرمانده اردوگاه اشرف دارد، درخواست پناهندگی سیاسی به مقامات عراقی داده است.

الخدران بیان کرد: نشستی با حضور هیئت سازمان ملل، رئیس پلس دیالی و نیروهای امنیتی در این استان برای اتخاذ تدابیر امنیتی لازم برای انتقال ششمین گروه از منافقین به اردوگاه لیبرتی برگزار شده است، اما برخی شخصیتهای برجسته دولتی مانع این انتقال هستند.

وی همچنین در گفتگویی با روزنامه عراقی الصباح با اشاره به پناهنده شدن یکی از اعضای منافقین به نیروهای عراقی علت آن  را فشار روانی رهبران گروهک علیه اعضای این گروهک دانست.

الخدران بیان کرد: برخی از سیاستمداران عراقی که اخیرا به بهانه های مختلف از استان دیالی دیدار کرده اند به اعضای گروهک منافقین برای بازگشت اوضاع به شکل سابق اطمینان داده اند.

وی افزود: بر اساس اطلاعاتی که ما در اختیار داریم برخی از این سیاستمداران از منافقین خواسته اند که با مانع تراشی اجازه تخلیه کامل اردوگاه اشرف را ندهند که مانع تراشی در انتقال ششمین گروه منافقین از جمله این تلاشهاست.

الخدران بیان کرد: این اطمینان و تلاش برخی سیاستمداران پس از آن صورت می گیرد که منافقین تهدید به افشای اسنادی که روابط رهبران سیاسی سالهای گذشته عراق را با این گروهک برملا می کند کرده اند.

فرماندار استان دیالی از سازمان ملل خواست درباره اقدامات غیرقانونی رهبران گروهک منافقین علیه اعضای آن در داخل اردوگاه اشرف تحقیق کنند.

الخدران گفت : علت اینکه اعضای منافقین سعی در فرار از اردوگاه اشرف دارند فشارهای رهبران آنهاست، زیرا آنها تمایلی به کشف واقعیتهای داخل اردوگاه اشرف ندارند و عضوی که اخیرا به نیروهای عراقی پناهنده شده است، خواهان بازگشت به زادگاه و زندگی در میان خویشاوندانش پس از گذشت سالهای طولانی است.

شایان ذکر است که اردوگاه اشرف در دوره صدام بنا شد و حدود 3400 عضو منافقین را در خود جای داده بود.این اردوگاه دارای فرودگاه نیز هست و در اواخر جنگ تحمیلی عراق علیه ایران برای پرواز بالگردها و جنگنده های رژیم بعث در جنگ استفاده می شد. این اردوگاه به علت کثرت درختان و باغات با وجود اینکه در منطقه ای صحرایی واقع است به مروارید صحرا نیز معروف است.

انتقال اعضای گروهک تروریستی منافقین از اردوگاه اشرف در پی افزایش خشم وانزجار مردم دیاله و تاکید ها بر اخراج این تروریستها صورت گرفته است، دولت عراق انتقال این افراد به لیبرتی را اولین گام برای اخراج نهایی آنها از کشور قلمداد و بر عزم خود برای انجام این کار تاکید کرده است.

گروهک تروریستی منافقین علاوه بر اقدامات تروریستی علیه ملت ایران در همکاری با رژیم دیکتاتوری بعث سابق و القاعده جنایتهای فراوانی نیز علیه ملت عراق مرتکب شد.

شخصیتهای سیاسی و تحلیلگران عراقی ضمن تاکید مجدد بر غیر قانونی بودن حضور گروهک منافقین در خاک عراق، خروج آنها از اردوگاه اشرف را آغاز فروپاشی این گروهک دانسته اند.

کد خبر 171193
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها