همشهری آنلاین: علی اکبر صالحی با اشاره به موضوع هسته‌یی ایران و مذاکرات پیش رو با 1+5 در بغداد گفت: اکنون مشکل ما نقص اعتماد متقابل است. ما خودمان را حق می‌دانیم؛ آنها هستند که به خاطر مسائل دیگری پیمان‌شکنی کردند.

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در خصوص مباحث مطرح شده مبنی بر لغو تحریم‌ها سوال شد که وی پاسخ داد: من قصد ندارم تا اجلاس بعدی در بغداد در خصوص این موضوع صحبت کنم. به اندازه کافی در این زمینه اطلاع‌رسانی شده است و جا دارد از رسانه‌های جمعی کشورمان تشکر کنم که به خوبی به این مساله پرداختند.

وی یادآور شد: اگر دقت کرده باشید تیتر خبرها را من انتخاب نمی‌کنم، ولی وقتی خبر را می‌خوانید درمی‌یابید که همخوانی چندانی میان تیتر و متن خبر وجود ندارد. ما گفتیم اقدام به بررسی مسائل تحریم (کنند). همان‌طور که می‌دانید پرونده ساختگی هسته‌یی ایران موضوعی در اصل سیاسی است و نه فنی و حقوقی.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، صالحی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این که «ما به ان‌.پی‌.تی اهمیت می‌دهیم و خود را ملزم به رعایت آن می‌دانیم» به غرب «توصیه» کرد، «غرب اگر می‌خواهد اعتمادسازی کند باید اعتمادسازی را در عرصه تحریم آغاز کند.» با این وجود برخی رسانه‌های خارجی این توصیه را به عنوان یک پیش شرط برای اجلاس بغداد تلقی کردند.

وزیر امور خارجه ایران: ما گفتیم (1+5 تا قبل از اجلاس بغداد) اقدام به بررسی مسائل تحریم (کند).

صالحی همچنین امروز افزود: در این اجلاس قرار بر این شد تا نقشه راهی را تعیین کنند و یک نوع طرح گام به گامی داشته باشند که توضیحات آن در زمان خودش اعلام می‌شود.

وی گفت: اکنون مشکل ما نقص اعتماد متقابل است. ما خودمان را حق می‌دانیم؛ زیرا اعلام کردیم به دنبال سلاح هسته‌یی نیستیم و بر همین اساس استوار و محکم صحبت ‌می‌کنیم. اگر غیر از این بود در موضع‌گیری‌های ما تردید و تناقض می‌شد. آنها هستند که به خاطر مسائل دیگری پیمان‌شکنی کردند.

صالحی ادامه داد: آنها باید مقدمه‌ای از اعتمادسازی را از خود بروز دهند و آنها می‌توانند در بحث تحریم شواهدی را نشان دهند تا در نشست بغداد سریعتر بحث را دنبال کنیم. اگر آنها می‌خواهند موضوع را طول دهند، مشکل خودشان است.

وزیر امور خارجه کشورمان به اهالی رسانه توصیه کرد، از حالا مسئولان را برای اظهارنظر تحت فشار قرار ندهند تا پس از نشست بغداد به تفصیل مساله را برای افکار عمومی روشن کنیم.

وی یادآور شد: من همیشه گفته‌ام که نشست استانبول یک قدم به جلو خواهد بود و نسبت به نشست بغداد نیز امیدوارم.

صالحی به مردم توصیه کرد که وقتی یک موضوع سیاسی ـ بین‌المللی تغیر و تحول می‌یابد، نباید اقتصاد ما را تحت تاثیر خود قرار دهد، باید از ورود به اقتصاد شرطی پرهیز کرد. مردم نباید اشتباه کنند. یک بار این اشتباه صورت گرفت و قیمت‌ها افزایش یافت و این افزایش کاذب و حبابی بود؛ بنابراین نباید خیلی نسبت به صحبت‌ها حساسیت نشان دهند. اگر قرار باشد ما خود را به این اظهارنظرها وصل کنیم اشتباه بزرگی است و عزیزانی که فریب این حرف‌ها را بخورند پشیمان می‌شوند. ما باید اقتصاد خودمان را از اینگونه اظهارنظرهای سیاسی مصون کنیم.

صالحی در پاسخ به سوالی مبنی بر اعدام چند ایرانی در عربستان به اتهام قاچاق مواد مخدر گفت: ما تعداد زیادی زندانی به اتهام قاچاق موادمخدر در عربستان داریم. به ما خبر رسید که قرار است چند نفر را در این رابطه اعدام کنند، ما طی تماس تلفنی با وزیر امور خارجه عربستان ضمن مذاکره در خصوص مسائل موجود بیان کردیم که تامل در این امر حکیمانه‌تر است.

وی افزود: ما چند توافقنامه از جمله استرداد مجرمین به عربستان فرستادیم و خواسته بودیم که ضمن بررسی در خصوص آنها اعلام نظر کنند.

وزیر امور خارجه با قدردانی از وزیر خارجه عربستان گفت: ایشان تلاش خود را در خصوص مورد مذکور انجام دادند و روز بعد تماس گرفته و گفتند اجرای حکم ایرانی‌ها فعلا معلق مانده که این نشانه خوبی است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت‌های خود اعلام کرد: طبق دعوت همتای تونسی دوشنبه آینده به تونس سفر می‌کنیم و مذاکرات دوجانبه خوبی خواهیم داشت. خوشبختانه روابط ما با تونس بسیار خوب است و درصدد هستیم که زمینه تماس‌های مردمی نیز فراهم شود و مردم ما می‌توانند به عنوان توریسم به این کشور سفر کنند و ما نیز به برادران و خواهران تونسی خوشامد می‌گوییم.

وی آینده روابط اقتصادی و تجاری با تونس را بسیار خوب عنوان کرد و گفت: انشاءالله در این نشست در خصوص جزئیات به بحث و تبادل نظر خواهیم پرداخت.

کد خبر 166897
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز