همشهری‌آنلاین: «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه گفت: حامل پیامی از سوی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به مقامات ایران نبوده است.

نخست وزیر ترکیه بامداد امروز پس از بازگشت از تهران به آنکارا در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر دیدار وی با اوباما در سئول و متعاقب آن سفر وی به ایران و صحت اینکه گفته می‌شود در دیدار با مقامات ایرانی حامل پیام رییس جمهوری آمریکا بوده است، گفت: رییس جمهوری آمریکا از من خواستار ارسال پیامی به مقامات ایرانی نشد.

اردوغان با اشاره به دیدارش با اوباما در سئول گفت: در دیدار با رییس جمهوری آمریکا، سخنان آیت الله خامنه‌ای رهبر عالی ایران مبنی بر حرام بودن سلاح‌های کشتار جمعی را به وی گوشزد و عنوان کردم که پس از سخنان ایشان به هیچ عنوان نمی‌توان ادعا کرد که ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای را دارد.

نخست وزیر ترکیه با تاکید بر اینکه رییس جمهوری ایران نیز عنوان کرده است که ایران در پی ساخت سلاح هسته‌ای نیست این سوال را مطرح کرد که آیا ایران حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای را ندارد؟

وی گفت: ناظران سازمان بین المللی انرژی اتمی به دفعات به ایران سفر و از تاسیسات هسته‌ای این کشور بازدید کرده‌اند، شاید در برخی موارد اعتراض‌هایی داشته‌اند ولی تاکنون عنوان نکرده‌اند که در ایران سلاح هسته‌ای وجود است.

نخست وزیر ترکیه اظهار داشت: پیش از این آنها به ایران اتهام وارد می‌کردند و اکنون بحث غنی سازی اورانیوم 20 درصدی مطرح است.

وی گفت: امیدوارم که جهانیان نسبت به ایران با عدالت رفتار کنند و عدالت خود را نیز به اثبات برسانند.

ایرنا در ادامه نوشت: اردوغان درباره وضعت هسته‌ای رژیم صهیونیستی نیز گفت: وضعیت اسراییل مشخص است. اسراییل دارای کلاهک‌های اتمی است و هیچ فرد و یا سازمانی از تل آویو در این خصوص حسابرسی نمی‌کند.

نخست وزیر ترکیه افزود: با اجرای این سیاست دوگانه ما نیز می‌گوییم که آنان (غربی‌ها) رفتار درستی ندارند و این سوال که چرا این رفتار را می‌کنند مطرح می‌شود.

کد خبر 164353
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار