همشهری‌آنلاین: کاظم جلالی و محمدرضا خباز پس از پاسخ‌های احمدی‌نژاد از خواستار توضیح پررنگ تر به این اظهارات شدند.

فارس نوشت: کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) در اخطاری با استناد به اصول ۸۸ و ۱۲۲ قانون اساسی و در تذکری با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۳ آیین نامه داخلی مجلس و پس از بررسی طرح سوال سوال از رئیس جمهور و استماع پاسخ‌های احمدی‌نژاد به پرسش‌های مطروحه در این طرح، ‌اظهار داشت: اصل جلسه به لحاظ فکری خوب برگزار شد و هم نمایندگان سوال کننده،‌ با متانت سوالاتشان را مطرح کردند و هم آقای رئیس‌جمهور در جلسه حضور یافت و به پرسش‌ها پاسخ داد.

وی در ادامه با بیان اینکه لازم است آسیب شناسی نسبت به این جلسه انجام شود، تصریح کرد: برای بررسی طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس مشکل آیین‌نامه‌ای وجود دارد که این مشکل باید با ارجاع به کمیسیون مربوطه برطرف شود اما در جریان رسیدگی به این طرح، ‌مسائلی در مجلس مطرح شد که باید به این مسائل پاسخ داده شود و جملات کوتاه آقای لاریجانی کفایت نمی‌کند.

کاظم جلالی در بخش دیگری از سخنانش با ذکر این نکته که بالاخره جمعی از نمایندگان یا معاونت قوانین مجلس باید پاسخ دقیق و متقنی به صحبت‌های رئیس جمهور آماده کنند و ارائه دهند،‌ یادآور‌ شد: مسائلی در این جلسه مطرح شد که می‌تواند انعکاس وسیعی درباره مجلس داشته باشد و باید به این موضوعات پاسخ دقیقی داده شود.

نماینده شاهرود در خانه ملت به لاریجانی گفت: براساس سوگندی که یاد کردید باید از جایگاه مجلس دفاع کنید و پاسخ منطقی و مقبولی به رئیس جمهور بدهید.

مهر نیز نوشت: محمدرضا خباز نیز با اعلام اخطار قانون اساسی گفت: پاسخ‌های رئیس جمهور به سوالات نمایندگان غیرمستدل بود. رئیس جمهور به جای پاسخ به سوالات نمایندگان برخی سوالاتی را که از نظر خودش اهمیت داشت پاسخ داد و پررنگ کرد و به راحتی از سوالات دیگر گذشت.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور اعلام کرد من نمی‌دانم این پول‌ها در کجا خرج می‌شود، گفت: رئیس جمهور مسئول اجرایی کشور است و دخل و خرج کشور با ایشان است.

خباز تصریح کرد: ایشان بیش از 10 دفعه کلمه شوخی را به کار بردند مگر مجلس محل شوخی است؟ مجلس محل منطق است. بازخورد صحبت‌های رئیس جمهور در جامعه بین‌الملل بسیار بد خواهد بود.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور در جای دیگری می‌گوید طراح سوال با فشار دادن شاسی فوق ‌لیسانس گرفته، افزود: آقای مطهری دکترا دارند.

یکی از طراحان سوال از رئیس جمهور خطاب به لاریجانی گفت: ما انتظار داشتیم شما جلوی حرف‌های غیرمستدل رئیس جمهور را بگیرید اما این کار را نکردید.

وی افزود: آخرین جمله رئیس جمهور خیلی بد بود بسیار بعید است که رئیس جمهور در جایگاه ارشد اجرایی کشور به مجلس و ملت ایران توهین کند.

وی در پایان از هیات رئیسه مجلس خواست تا از طی بیانیه‌ای پاسخ توهین‌های رئیس جمهور را بدهند.

کد خبر 163626
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز