چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۵:۱۹
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: حکمرانی اینترنت (internet governance) عنوان یک سخنرانی تخصصی است که یکشنبه ۲۱ اسفند ۹۰ توسط پیمان سعادت؛ کارشناس ارشد و برجسته موضوع حکمرانی اینترنت در تهران ایراد می‌شود.

سعادت

حکمرانی اینترنت که در ادبیات عرصه جامعه اطلاعاتی از آن با عناوین حاکمیت اینترنت و راهبری اینترنت نیر یاد می‌شود از جمله مفاهیمی است که هنوز در ایران آنچنانکه باید طرف توجه قرار نگرفته است.

سخنرانی پیمان سعادت که خود از کارشناسان برجسته این عرصه است برای علاقمندان به مباحث جامعه اطلاعاتی و فضای سایبر از ارزش بسیاری برخوردار خواهد بود.

پیمان سعادت در این سخنرانی که از سوی مؤسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا در دانشکده مطالعات جهان برگزار می‌شود به بحث و بررسی پیرامون زمینه‌های زیر می‌پردازد:

تکوین اجلاس سران جامعه اطلاعاتی؛ ضرورت تحول در نظام حکمرانی اینترنت؛ چالش‌های مرتبط با حکمرانی اینترنت از جنبه ‌های اصول حاکم بر تحول و الگوهای عملی تحول؛ اجماع اجلاس سران جامعه اطلاعاتی در مورد نظام پیگیری تحول در حکمرانی اینترنت و نظام پیگیری تحول در حکمرانی اینترنت در مرحله اجرا.

موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا در کنار امور پژوهشی خود در مسیر شناسایی هر چه بیشتر قلمروهای مطالعاتی خود؛ سخنرانی‌های مفهومی ماهانه نیز برگزار می‌کند.

در این نشست‌ها؛ کارشناسان و پژوهشگران برجسته؛ به طرح تازه‌ترین یافته‌ها و به مرور مفاهیم و قلمروهای کلیدی عرصه‌های مرتبط می‌پردازند و متن کامل سخنرانی‌ها نیز به عنوان اسناد علمی موسسه منتشر می‌شود.

مریم احمدی کارشناس موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا به همشهری آنلاین گفت پیش از این نشست‌های پارادایم؛ نظریه و روش تحقیق بین رشته‌ای: رویکرد دو فضایی به مطالعات جهان (دکتر سعید رضا عاملی)؛ جامعه اطلاعاتی چیست؟ (دکتر یونس شکرخواه)؛ قرارداد اجتماعی در ایالت متحده آمریکا: گذشته، حال و آینده (دکتر حسن حسینی)؛ تحول اتحادیه اروپا پس از پیمان لیسبون (دکتر علی صباغیان)؛ حاکمیت جهانی و سازوکارهای نقش آفرینی ایران در یونسکو (دکتر محمدرضا سعیدآبادی)؛ پارادایم‌های تئوریک روابط بین‌الملل در مطالعات منطقه‌ای و بین رشته‌ای: نقدی بر دیدگاه اروپایی و آمریکایی (دکتر حسام الدین واعظ زاده) از سوی این موسسه برگزار شده بود که با استقبال چشمگیر جامعه علمی کشور مواجه شد.

more  ارتقای موقعیت موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا

وی افزود: سمینار ملی فضای مجازی، ملاحظات اخلاقی، حقوقی واجتماعی هم از دیگر اقدامات موسسه بود که با همکاری مرکز پژوهش سیاست‌های فضای مجازی و با حمایت سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و همکاری کمیسیون ملی یونسکو دنبال شد و نتایج آن زیر نظر دکتر شکرخواه در قالب یک کتاب با مقدمه دکتر کاظم معتمدنژاد تحت عنوان فضای مجازی از سوی انتشارات دانشگاه تهران روانه بازار نشر شد

سخنرانی حکمرانی اینترنت در روز یکشنبه ۲۱ اسفند۱۳۹۰ ساعت ۱۰ صبح در دانشکده مطالعات جهان در تهران برگزار می‌شود. این دانشکده در خیابان کارگر شمالی در پردیس شمالی دانشگاه تهران (ورودی غربی) قرار دارد.

موسسه مزبور شرکت در این سخنرانی را برای همگان آزاد اعلام کرده است.

کد خبر 162921
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار رسانه و روزنامه‌نگاری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز