همشهری آنلاین: در نخستین دور از مذاکرات وزرای دفاع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لبنان، طرفین بر گسترش و تقویت روابط دوستانه دو کشور به ویژه در حوزه‌ دفاعی و روند همبستگی ملی در لبنان بعنوان عنصری تعیین‌کننده در تحکیم ثبات، امنیت و همگرایی سازنده در خاورمیانه برای مقابله با چالش‌های پیش‌رو تأکید کردند.

در این دور از مذاکرات، سردار وحیدی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اشتراکات و پیوستگی‌های فرهنگی، تاریخی و مذهبی فراوان میان دو کشور، گفت: لبنان از نظر ما مظهر مقاومت، ایستادگی و صبوری است، کشوری متمدن و تاریخی که بر پایه همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان استوار است.

وحیدی با بیان این‌که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تعمیق همگرایی، ارتقای امنیت و ثبات در منطقه و مقابله با هرگونه فتنه جویی و تجاوز به حقوق ملت‌ها است، گفت: ثبات و پاسداری از امنیت لبنان را بخش مهمی از ثبات در منطقه می‌دانیم.

وی با تأکید بر لزوم حمایت همه‌جانبه از لبنان در برابر تهدیدات خارجی و تهدیداتی که از ناحیه تروریست‌ها متوجه لبنان است، اظهارداشت: امروز مقاومت در لبنان اختصاص به یک گروه و مذهب خاص ندارد و ارتش و مقاومت دو بال پرواز بلند لبنان به سوی توسعه، پیشرفت و ثبات است.

وزیر دفاع با اشاره به فشارهای آمریکا و برخی عوامل آن در منطقه برای ایجاد و گسترش بحران در سوریه، گفت: آمریکا پس از حذف چند مهره خود در منطقه تلاش می کند، با حذف سوریه جبهه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی را تضعیف کند.

وحیدی، سفر وزیر دفاع لبنان را فرصت بسیار مناسبی برای گسترش و توسعه روابط دفاعی دو کشور دانست و تصریح کرد: تقویت ارتش لبنان از سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران بشمار می‌رود و لبنان بایستی دارای یک ارتش قوی برای دفاع از منافع خود در منطقه باشد.

فائز غصن وزیر دفاع لبنان نیز در این دور از مذاکرات با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و تقدیر از مواضع کشورمان نسبت به مقاومت و ارتش لبنان گفت: هم اکنون هماهنگی کاملی میان ارتش و مقاومت لبنان درخصوص مسائل پیرامونی وجود دارد. به همین جهت شعار ارتش، ملت و مقاومت در کنار یکدیگر تثبیت شده است.

وزیر دفاع لبنان با تشکر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در جنگ 33 روزه تصریح کرد: جنگ 33 روزه به ما آموخت تا هرچه بیشتر پایدار و مقاوم باشیم.

وی با ابراز تأسف‌ از اقدامات بعمل‌آمده علیه سوریه اظهار داشت: فشارهایی که علیه سوریه اعمال می‌شود، نتیجه عدم سازش با رژیم صهیونیستی است.

وی با بیان این‌که ایران و لبنان همواره حامی و پشتیبان یکدیگر بوده‌اند، اظهارامیدواری کرد: تعاملات و همکاری میان دو کشور افزایش یابد.

وزیر دفاع لبنان گفت: درصورت هرگونه حماقتی از سوی رژیم صهیونیستی در حمله به لبنان با ارتشی توانمند و یکپارچه و مقاومتی قدرتمند روبرو و شکست دیگری را متحمل خواهد شد.

قبل از انجام شروع مذاکرات، مراسم استقبال رسمی از وزیر دفاع جمهوری لبنان از سوی وزیر دفاع کشورمان برگزار شد.

کد خبر 161768
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز