همشهری آنلاین: خبر شناسایی و دستگیری تعدادی از اعضای شبکه همکاران بی بی سی فارسی در ایران تایید شد.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار مهر گفت: عده‌ ای از فریب‌خوردگان شبکه دروغ پرداز بی بی سی فارسی که ماموریت جمع آوری اخبار و اطلاعات، تولید محتوا در قالب های مختلف، جذب، آموزش، استخدام و خروج از کشور نخبگان رسانه‌ای در ایران را به عهده داشتند، بازداشت شدند.

به گفته وی، این افراد با دریافت مبالغ قابل توجه و از آغازین روزهای شروع به کار شبکه بی طرف نمای بی بی سی بویژه پس از روشن شدن آتش فتنه سال 88 و پس از آن تاکنون، طی همکاری با این شبکه مرتکب جرائم ضدامنیتی بسیاری شده‌اند.

این منبع امنیتی تاکید کرد:‌ پرونده افراد بازداشت شده پس از تکمیل نهایی و تنظیم کیفرخواست متهمان برای صدور حکم تحویل مراجع قضایی خواهد شد.

این مقام آگاه ضمن هشدار به افرادی که در داخل و خارج کشور به هر نحو فریب اغواگری‌های شبکه‌های بیگانه به ویژه بی بی سی را خورده‌اند، از آنها خواست تا منافع و هویت ملی و اسلامی خود را فدای اهداف شوم و ضدانسانی این شبکه‌ها نسازند.

وی در ادامه افزود: برخی نهادهای سیاسی مدافع حقوق بشر و همچنین برخی انجمن‌های صوری دفاع از حقوق فعالان رسانه‌ها صرفا به محکوم کردن بازداشت این افراد بسنده کرده‌اند در حالی که اتهامات افراد دستگیر شده فعالیت رسانه‌ای آنها نبوده و بسیاری از اقدامات ایشان تحت عناوین مجرمانه بوده و بر اساس نص قانون جزا و حقوق عمومی مشمول کیفرهای سنگین و شدید است.

این مسئول امنیتی در پایان با اشاره به اذعان تامپسون مدیرکل بی بی سی به کارزار سیستماتیک بی بی سی فارسی با دستگاه های امنیتی ایران تاکید کرد:‌ همان گونه که پیش از این نیز اعلام شده است، هر گونه همکاری با شبکه بی بی سی فارسی غیر قانونی بوده و موجب پیگرد خواهد بود.

گفته می‌شود به زودی جزئیاتی از فعالیت‌های متهمین این شبکه که بخشی از نوع و نحوه فعالیت و جذب این شبکه بیگانه را نمایان می سازد، در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است در پی دستگیری برخی اعضای شبکه همکاران بی بی سی در ایران، مدیرکل این شبکه وابسته به دولت انگلیس در اظهاراتی گستاخانه از سایر دولت‌ها و نهادهای بین المللی خواست تا هرچقدر می‌توانند به ایران فشار بیاورند تا مجرمین بازداشت شده به سرعت آزاد شوند.

کد خبر 159664
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز