همشهری‌آنلاین: دو تن از فعالان اصلاح طلب امروز درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و استراتژی اصلاح طلبان در این زمینه اظهارنظر کرده اند که هر دو حکایت از این موضوع دارد که اصلاح طلبان تاکید می‌کنند که هیچگونه جدایی با نظام ندارند.

موسوی لاری - احمد خرم

به گزارش همشهری‌آنلاین، وزیر راه دولت اصلاحات با تأکید بر اینکه اصلاح‌طلبان نظام را قبول دارند گفت: استراتژی جریان اصلاحات ‌تحریم انتخابات نیست.

احمد خرم وزیر راه و ترابری دولت اصلاحات در حاشیه مراسم ختم حجت‌الاسلام هاشمیان در پاسخ به این سؤال فارس که آیا هنوز به ‌نظارت بین‌المللی بر انتخابات اعتقاد دارید یا خیر گفت: به اعتقاد من جمهوری اسلامی برای رفع شبهه‌هایی که وجود دارد مناسب است که چند کشور دوست و مسلمان را دعوت کنند تا این شبهه رفع شود.

وی در پاسخ به این سؤال که هم‌طیفی‌های شما می‌گویند که اساسا با نظارت بیگانه مخالف هستند افزود: من نظر شخصی خودم را گفتم.

خرم در پاسخ به این سؤال که استراتژی اصلاح‌طلبان برای انتخابات آینده چیست اظهار داشت: شرایطی برای شرکت در انتخابات گذاشته نشده ‌و رقابتی وجود ندارد.

وزیر راه و ترابری دولت اصلاحات ادامه داد: ممکن است برخی کاندیداهای اصلاح‌طلب به صورت انفرادی وارد عرصه شوند ولی فضا، فضای رقابتی نیست‌ و بخش عمده‌ای از کاندیداهای اصلاح‌طلب در همین دوره رد‌صلاحیت می‌شوند.

خرم اظهار داشت: وقتی شرایط برای حضور در انتخابات وجود نداشته نباشد باید از صحنه کنار ماند تا شرایط فراهم شده و ‌فضا برای رقابت آماده شود.

وی اضافه کرد: فرض کنید یک نفر مثل من می‌خواهد کاندیدا شود ولی شرایط اصلا فراهم نیست.

وزیر راه و ترابری دولت اصلاحات ضمن تاکید بر لزوم وجود فضای رقابتی در کشور اظهار داشت: در دوره‌های قبل در حدود 150 حوزه کلا رقابت وجود نداشت‌، از سوی دیگر ‌شورای نگهبان اعلام می‌کند که مثل دوره‌های قبل بر سر مواضع خود هست، یعنی رد‌صلاحیت می‌کند.

خرم با بیان اینکه برخی از نمایندگان اصلاح‌طلب کنونی در انتخابات آینده رد‌صلاحیت می‌شوند، افزود: انتخابات آزاد یک لوازمی دارد که این لوازم باید وجود داشته باشد که وجود فضای رقابتی و رد نکردن ‌جزو این موارد است.

وی با بیان اینکه در دو سه دوره گذشته انتخابات رد‌صلاحیت وجود داشت،‌ افزود: به طور مثال فردی که بیش از 20 سال در این مملکت مسئولیت داشته، با بند 5 ماده 28 یعنی سوء‌شهرت در محل رد‌صلاحیت شده است که این مسئله خجالت دارد.

وزیر راه و ترابری دولت خاتمی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در حال حاضر فضای جامعه، فضای امنیتی بوده و فضای سیاسی نیست و در فضای امنیتی هم نمی‌شود رقابت انتخاباتی کرد.

خرم با بیان اینکه استراتژی اصلاح‌طلبان تحریم انتخابات نیست گفت: اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده کاندیدا نمی‌دهند و این مسئله اشکالی هم ندارد.

وزیر راه و ترابری دولت خاتمی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان نظام را قبول دارند، افزود: اصلاح‌طلبان درخواست کرده‌اند که فضای امنیتی به فضای سیاسی تبدیل شود تا فضا برای رقابت آماده شود و اگر این اتفاق رخ دهد، اصلاح‌طلبان به صحنه می‌آیند و کاندیدا می‌دهند.

وی گفت: تحریم انتخابات به این معناست که علیه انتخابات کار کنند.

عبدالواحد موسوی لاری عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون نیز به مهر گفت: موضوع تحریم انتخابات از سوی اصلاح طلبان مطرح نشده است البته باید فضای مناسبی برای حضور گروه‌ها در انتخابات آینده فراهم شود.

عبدالواحد موسوی لاری عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز در حاشیه مراسم ختم امام جامعه رفسنجان درباره حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم گفت: بنده سخنگوی این جریان نیستم که درباره حضور یا عدم حضور آنها اعلام موضع کنم اما معتقدم باید فضای مناسبی برای حضور گروه‌های سیاسی در انتخابات آینده فراهم شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا اصلاح طلبان می‌خواهند انتخابات آینده را تحریم کنند یا نه افزود: فعلا چنین موضوعی از سوی اصلاح طلبان مطرح نشده است و بعید می‌دانم کسی بخواهد انتخابات آینده را تحریم کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه درباره اینکه آیا در انتخابات مجلس نهم نامزد خواهید شد یا نه؟ تصریح کرد: بنا ندارم نامزد انتخابات مجلس شوم.

 

آخرین استراتژی اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات مجلس 

احمد خرم استراتژی جریان اصلاحات ‌تحریم انتخابات نیست
احمد خرم به اعتقاد من جمهوری اسلامی برای رفع شبهه‌هایی که وجود دارد چند کشور دوست و مسلمان را برای نظارت بر انتخابات دعوت کنند تا این شبهه رفع شود
احمد خرم شرایطی برای شرکت در انتخابات گذاشته نشده ‌و رقابتی وجود ندارد
احمد خرم ممکن است برخی کاندیداهای اصلاح‌طلب به صورت انفرادی وارد عرصه شوند ولی فضا، فضای رقابتی نیست‌ و بخش عمده‌ای از کاندیداهای اصلاح‌طلب در همین دوره رد‌صلاحیت می‌شوند
احمد خرم در حال حاضر فضای جامعه، فضای امنیتی بوده و فضای سیاسی نیست و در فضای امنیتی هم نمی‌شود رقابت انتخاباتی کرد
احمد خرم اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده کاندیدا نمی‌دهند و این مسئله اشکالی هم ندارد
موسوی لاری موضوع تحریم انتخابات از سوی اصلاح طلبان مطرح نشده است
موسوی لاری باید فضای مناسبی برای حضور گروه‌ها در انتخابات آینده فراهم شود
موسوی لاری بنا ندارم نامزد انتخابات مجلس شوم

 

کد خبر 154200
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز