همشهری آنلاین: رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور گفت: سرانه مطالعه کتاب در سال 89 به 18 دقیقه و 47 ثانیه در روز ارتقاء یافت.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، آقای واعظی در مراسم اهداء جوایز برگزیدگان مسابقه کارتون کتاب افزود این سرانه در سال 88، 18 دقیقه و 12 ثانیه و افراد مورد سنجش نیز شامل گروه سنی 12 سال به بالا بود.

وی با بیان اینکه برخی از افراد و مسئولان از آمار دو دقیقه‌ای برای سرانه کتابخوانی سخن می‌گویند گفت: این آمار مربوط به شهرهای کشور و 37 سال قبل بود که انوقت 65 درصد جامعه بی سواد بودند.

واعظی در ادامه افزود: سرانه کتاب از سال 78 تا کنون به صورت سالانه سنجیده میشود.

وی گفت: اخرین امار سرانه مطالعه قران و ادعیه هم در روز 20 دقیقه است.

رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: سرانه مطالعه روزنامه در سه سال اخیر کاهش یافته بطوریکه از 44 دقیقه به 24 دقیقه رسیده است.

وی گفت: استفاده از شبکه‌های مجازی و سایت‌های خبری یکی از علل کاهش سرانه مطالعه روزنامه است.
واعظی با بیان اینکه گرایش به کتابخوانی در غرب در سال‌های اخیر کاهش یافته است گفت: بالعکس در ایران این سرانه افزایش داشته است.

ین مسئول افزود: نخستین اقدام معترضان در وال استریت ایجاد کتابخانه بود و نخستین اقدام پلیس آمریکا در این موضوع حمله به این کتابخانه بود.

وی گفت: در تحولات منطقه و دنیا بویژه غرب امروز بسیاری از شعارهای غربی‌ها که علیه کشورمان استفاده می‌کردند همچون حقوق بشر، حقوق زن و محیط زیست زیر سوال رفته و به مقابله با این شعارها می‌پردازند.

واعظی همچنین گفت: باید از موضوع دموکراسی آمریکایی به عنوان مسابقه‌ای بین المللی در عرصه دموکراسی استفاده کرد.

کد خبر 151781
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار ادبیات و کتاب

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی