مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۰ - ۰۷:۲۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: رصدخانه فضایی هرشل در تازه‌ترین بررسی‌های خود بر روی یک ستاره دنباله‌دار، یک اقیانوس یخی مشابه اقیانوس‌های زمین را شناسایی کرد

اقیانوس یخی مشابه اقیانوسهای زمین بر روی یک ستاره دنباله دار

به گزارش خبرگزاری مهر، یک تیم بین المللی به سرپرستی "پل هارتوگ" از موسسه ماکس پلانک آلمان چند ستاره دنباله دار در منظومه خورشیدی را مورد بررسی قرار دادند.

در این راستا، این ستاره شناسان با استفاده از تازه ترین اطلاعات جمع آوری شده توسط رصدخانه فضایی هرشل آژانس فضایی اروپا بر روی ستاره دنباله 103P/Hartley 2 اقیانوسی یخی را شناسایی کردند که شباهت بسیاری به اقیانوس‌های زمین دارد.

تلسکوپ هرشل نشان داد که در ترکیبات این یخها "دوتریم" (ایزوتوپ هیدروژن) وجود دارد و در واقع تفاوت چندانی میان هیدروژن و این ایزوتوپ وجود ندارد.

این کشف می‌تواند تائیدی بر تئوری باشد که برپایه آن آب‌های زمین می‌توانند با باران شهاب سنگ‌ها به سیاره ما رسیده باشند.

به اعتقاد بسیاری از دانشمندان زمین بی آب به دنیا آمده است و تنها پس از 8 میلیون سال با یک افزایش آب مواجه شده که به گفته برخی، این آب حاصل برخورد دنباله دارها به زمین است.

"پل هارتوگ" در این خصوص توضیح داد: " زمانی که ما در جستجوی دنباله دارهایی هستیم که آب را به زمین آورده‌اند باید ستاره‌های دنباله داری چون 103P/Hartley 2 را مورد ملاحظه قرار دهیم."

اقیانوس یخی مشابه اقیانوسهای زمین بر روی یک ستاره دنباله دار

به گفته این دانشمند، ستاره دنباله دار 103P/Hartley 2 در مرزهای منظومه شمسی و احتمالا در نوار کویپر، یا کمربند اجرام آسمانی سرد ساخته شده است.

این کمربند در فاصله دورتری از سیاره نپتون قرار دارد و به همین دلیل دانشمندان توانسته‌اند در این دنباله دار حضور یخ را تائید کنند.

کمربند کویپر بین 30 تا 50 برابر دورتر از فاصله میان زمین و خورشید است و در آن اجرام یخی چون خرده سیاره پلوتو، سیارات کوتوله و تعداد بی شماری ستاره دنباله دار زندگی می‌کنند.

103P/Hartley 2 یکی از 7 ستاره دنباله داری است که تاکنون توسط این تیم تحقیقاتی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. 6 دنباله دار دیگر در منطقه "ابر اورت" در فاصله یکسال نوری از خورشید واقع شده‌اند.

"داریوس لیز" از موسسه تکنولوژی کالیفرنیا اظهار داشت: "نتایج تحقیقات ما برپایه اطلاعات هرشل پیشنهاد می‌کند که ستاره‌های دنباله دار می‌توانند نقش مهمی در حمل مقادیر بالایی از آب به روی زمین نخستین ایفا کرده باشند."

کد خبر 147792
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز